Yeni trend sanal ofis

Kiralama, kırtasiye, sekretarya gibi masraflardan kurtulmak isteyen küçük işletmeler, 'sanal ofis'e yöneliyor.

Yeni trend sanal ofis

Dünyada yaşanan ekonomik kriz, girişimciler için yeni bir trendin de tetikleyicisi oldu. Kiralama, kırtasiye, sekretarya gibi masraflardan kurtulmak isteyen küçük işletmeler, 'sanal ofis'e yöneldi. Dünyanın en büyük esnek çalışma alanı sağlayıcısı Regus'un verilerine göre, Türkiye'de de sanal ofis hizmetlerine yönelik talep 2012'de bir önceki döneme göre yüzde 25 oranında arttı.
İş kurmak ya da işini büyütmek isteyen şirketlerin, artık özel bir ofis kurmalarına gerek kalmadı. Sanal ofislerde ihtiyaca göre kontratlar yapılabiliyor. İsteyen sabit bir oda, isteyen toplantı odası hizmeti alabiliyor. Özellikle küçük işletmelerin sanal ofisleri seçmesinin nedenleri arasında geleneksel, pahalı kiralara bağlı kalmamak, resepsiyon, sekretarya gibi destek hizmetlerini yönetmekten kurtularak en iyi yaptıkları işe odaklanmak gibi avantajlar var.
İyi bir iş adresi ve kusursuz toplantı odalarıyla profesyonel bir imaj yansıtma isteğine de imkan sağlayan sanal ofisler, işletmeleri boş duran ofis alanlarından kurtarıyor.
Girişimcileri depozito, altyapı, dekorasyon gibi önemli giderlerden de kurtaran sanal ofisler, yeni ofis açma gibi büyüme adımlarının ihtiyatlı bir şekilde atılmasına da imkan veriyor. Ayrıca ev-ofislerin neden olduğu verim ve imaj kayıplarını da ortadan kaldırıyor.
Dünyada esnek ofis hizmeti veren Regus, Türkiye'de de kiralama, kırtasiye, resepsiyon maliyetlerinden kurtulmak isteyen şirketlere hizmet veriyor. Regus'un sunduğu hizmetler arasında, şirketler kırtasiye eşyalarında kullanılacak bir iş adresi, şirkete özgü yerel telefon numarası ve aramalara cevap verecek bir resepsiyon görevlisi, postaları alma ve ulaştırma, özel ofislere veya toplantı odalarına erişim yer alıyor.
Dünyada sanal ofislere sahip olan ve Türkiye'de de bu imkanı sunan Regus'tan sanal ofis kiralayanlar, isterlerse ofislerini kalıcı bir düzende, isterlerse gerçek bir ofise geçmeden önceki ara durak olarak kullanıyor.
Risk azalıyor
Regus'un Balkanlar, Orta ve Doğu Avrupa'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Garry Gurtler, Avro Bölgesi'nde yakın zamanda yaşanan ekonomik gelişmeler ve Avro'nun geleceğine yönelik devam eden spekülasyonların, yerel ekonomiler üzerinde dünya genelinde doğrudan bir etki oluşturduğunu söylüyor. Şirketlerin yaşanan kriz ortamında maliyetlerine dikkat etmek zorunda olduğunu belirten Gurtler, "Sanal ofisler personelin bulunduğu bir ofisin tüm avantajlarını sağlamanın yanı sıra, genişleme ve girişimcilik için gereken esnekliği de sunuyor. Üstelik gerçek bir ofis kurmak için gereken harcama, risk ve yönetim zamanına gerek olmadan" diyor.
Sanal ofis kullanan firmalardan biri olan Ceviz Bilgi Teknolojileri'nde iş geliştirmeden sorumlu İlter Baykam da şunları söylüyor:
"Başlangıçta ofis kurmak çok zor, pahalı ve belki de imkansız görünüyordu. Personelimizin tamamının farklı çalışma yöntemleri ve vasıtaları vardı, ayrıca gerçek bir ofise çok fazla para ödemek istemiyorduk, dolayısıyla resmi olarak bir ofis kurmaya gerek kalmadan, müşteriler ve diğer konuklarla görüşebileceğimiz bir irtibat noktasına sahip olmak için Regus'u kullanmaya karar verdik. Biz işimizin temeline odaklandık ve geri kalanını Regus'a bıraktık."
Şirketler Neden Sanal Ofise Yöneliyor?
Küçük işletmelerin çalışma alanlarını yönetme yollarındaki davranış değişikliğinde 5 temel neden rol oynuyor:
1.            Özgürlük:Geleneksel, pahalı kiralara bağlı kalmamak.
2.            Odaklanma:İşletmeler en iyi yaptıkları işe odaklanmak istiyor. Resepsiyon, sekretarya gibi destek hizmetlerini yönetmek zaman kaybına neden oluyor.
3.            İmaj:İyi bir iş adresi ve kusursuz toplantı odaları ile profesyonel bir imaj yansıtma isteği.
4.            Gereksiz Masrafları Kesme:Boş duran ofis alanına veya video konferansın mümkün olabileceği yerde yolculuklara para harcamamak.
5.            Tedbirli Büyüme:Girişimcileri depozit, altyapı, dekorasyon gibi önemli giderlerden kurtaran sanal ofisler yeni ofis açma gibi büyüme adımlarının ihtiyatlı bir şekilde atılmasına da olanak veriyor.
6.            Ağ Oluşturma:Evden çalışmak maliyetten tasarruf sağlasa da soyutlanmanıza neden olabilir. Dolayısıyla insanlar iş salonlarında çalışmaya yöneliyor.
Regus Hakkında:
Regus, tam donanımlı ofislerden profesyonel toplantı odalarına, iş salonlarından dünyanın en büyük video konferans stüdyolarına kadar çeşitli ürün ve hizmetler sunan dünyanın en büyük esnek çalışma alanı çözümleri sağlayıcısıdır. Günde 1.000.000'a yakın müşteri, 95 ülkede 550 şehirde 1.200 farklı adrese yayılmış olan Regus olanaklarından faydalanarak istedikleri yerde, istedikleri zaman ve istedikleri şekilde çalışabiliyor. Ofis ve çalışma alanı gereksinimlerini Regus aracılığıyla karşılayarak esas işlerine odaklanma avantajını yakalayan yüz binlerce küçük ve orta ölçekli şirketin yanı sıra Google, GlaxoSmithKline ve Nokia gibi büyük ölçekli küresel şirket ve markalar da Regus'un hizmetlerinden faydalanıyor. Regus, Türkiye'de 5'i İstanbul'da 1'i Ankara'da olmak üzere toplam 6 ofisten hizmet sunuyor. 1989 yılında Belçika'nın Brüksel şehrinde kurulan ve Merkez Ofisi Lüksemburg'da bulunan Regus, Londra Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlıdır. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!