''Şaşılık ameliyatı risklerinden korunmak mümkün''
"Şaşılık ameliyatı risklerinden korunmak mümkün"

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Hüseyin Çağatay, gözler doğru hizalanmadığında ve gözlerden birinin bir nesneye odaklandığında diğerinin farklı bir yöne bakması şeklinde tanımlanan şaşılığın tedavi yöntemlerine ilişkin bilgiler verdi. Gözlük ve botoksun yanı sıra gerek görüldüğünde şaşılıkta cerrahi müdahalenin yapıldığını kaydeden Dr. Çağatay, ameliyat sonrası oluşabilecek risklerden korunmanın mümkün olduğunu dikkat çekti.

16 Ocak 2019 / Sağlık

Köpek sahibi olmak kalbi koruyor
Köpek sahibi olmak kalbi koruyor

İsveçli bilim insanları, köpek sahibi olmanın sağlığa olan faydalarını ortaya koyan bir çalışma yaptı. Araştırma kapsamında yaşları 40 ile 80 arasında değişen 3.4 milyon kişi 12 yıl boyunca yakından izlendi. Çıkan sonuçlara göre köpek besleyenlerin kalp ve damar sağlıklarının köpeği olmayanlara göre daha iyi olduğu belirlendi. Hatta köpek besleyen kalp hastalığına yakalanma risklerinin diğerlerine göre yüzde 23 daha az olduğu tespit edildi. Köpek besleyenlerin tansiyonlarının da daha iyi olduğunu belirten uzmanlar, araştırmalarının herhangi bir bilimsel kanıtlara ise dayanmadığını sadece gözlemler sonucunda bu değerlendirmelere ulaştıklarının da altını çizdi. Uppsala Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre köpek sahibi olmanın insanları psikolojik olarak rahatlattığı, stresten uzak tuttuğu belirtildi.

16 Ocak 2019 / Sağlık

Mide gribi kalabalık mekanlarda kolayca bulaşıyor! Meme kanserinde erken teşhis uzuv kaybını önlüyor Kış aylarında gripten korunmanın 7 yolu ''Şaşılık ameliyatı risklerinden korunmak mümkün'' Milyonda bir görülen o hastalıkta büyük tehlike Yumurtanın sağlığa 8 faydası Köpek sahibi olmak kalbi koruyor Şişkinlik şikayetiyle gitti, karnından çıkana inanamadı Kışın daha çok diş sıkıyoruz Hastadan 45 santimetrelik yumurtalık kisti çıkarıldı