Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk bilim insanları Kovid-19'a karşı yeni nesil ilaç için çalışıyor
Türk bilim insanları Kovid-19'a karşı yeni nesil ilaç için çalışıyor

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Urartu Şeker, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insan hücrelerine tutunmasını sağlayan proteini bloke etmeye yönelik protein geliştirmek amacıyla proje yürüttüklerini belirterek, "İki farklı proteinin tasarımı tamamlandı, şimdi deneysel üretim aşamasına geçmek üzereyiz. Çalışmanın 6-9 ay içinde preklinik aşamaları da dahil tamamlanmasını planlıyoruz. Böylelikle enfekte hastalara verilebilecek etkili bir yeni nesil ilacın elimizde olacağını öngörüyoruz." dedi.

31 Mart 2020 / Sağlık

Japon bilim adamlarından açıklama: Hapşırırken dikkat edin
Japon bilim adamlarından açıklama: Hapşırırken dikkat edin

Milyonlarca kişinin merak ettiği koronavirüs hava yoluyla bulaşır mı? sorusu üzerine Japon bilimadamlarından kritik bir açıklama geldi. Şu ana dek koronavirüsün (Covid-19) kişinin öksürme veya hapşırmasıyla ortaya çıkan damlacıklarla ve temas yoluyla yayıldığı ifade ediliyor. Japon bilim insanları, bir bulaşma yolunun daha olduğunu duyurdu. Uzmanlar, virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebinin havada asılı kalan 'mikropartiküller' olduğunu öne sürdü.

30 Mart 2020 / Sağlık

Türk bilim insanları Kovid-19'a karşı yeni nesil ilaç için çalışıyor Yanak bölgesi çukurlarına dikkat İyileşmiş hastanın kanıyla koronavirüs tedavisi Türkiye'de de başlıyor  Koronavirüs hamilelik sırasında bebeğe bulaşıyor mu? Sosyal izolasyonda beslenmeye dikkat Kayısı çekirdekleri virüsü tedavi ediyor Japon bilim adamlarından açıklama: Hapşırırken dikkat edin Sosyal izolasyonda abur cubura dikkat ''Virüs hava yoluyla bulaşmıyor'' Uzmanlardan plastik eldiven uyarısı!