WHO raporu işlenmiş et satışlarını etkilemedi
WHO raporu işlenmiş et satışlarını etkilemedi

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) sosis, pastırma, jambon ve benzeri işlenmiş etlerin kansere yol açabileceği yönündeki raporu sonrasında Türkiye'de sucuk ve salam satışlarında bir düşüş yaşanmadığını belirterek, "Bundan sonra da buna bağlı bir düşüş beklemiyoruz" dedi. İngiltere'de ise rapor sonrası ambalajlı sosis satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, ambalajlı pastırma satışları da yüzde 17 geriledi.

30 Kasım 2015 / Sağlık

Haftada 5 saat yürüyüş sağlığın garantisi
Haftada 5 saat yürüyüş sağlığın garantisi

Egzersizin sağlık için yararlı olduğu uzun yıllardır biliniyor. Düzenli egzersiz kalp ve damar sağlığına olumlu etki ederek kalp krizi riskini azaltıyor. Egzersiz, beyin ve sinir sağlığını koruyarak, depresyon, bunama, kemik erimesi ve yaşlanmayı yavaşlatıyor. Diyabet, obezite hatta meme ve kolon kanseri gibi bazı kanser risklerini bile azaltıyor. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Yılmaz Nişancı, egzersizin faydalarına dikkat çekiyor.

30 Kasım 2015 / Sağlık

Türkiye'de 2.5 milyon insan bu hastalıktan muzdarip!
Türkiye'de 2.5 milyon insan bu hastalıktan muzdarip!

Multipl Skleroz sebebi henüz tam olarak bilinmeyen, ancak kişinin bağışıklık sisteminin yanlışlıkla beyin ve omurilikte iletileri taşıyan sinir lifleri etrafındaki koruyucu miyelin kılıfa saldırması ve parçalanan miyelin kılıfın yerine sertleşmiş doku (plak) gelmesiyle karakterize bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu plaklar, sinir sistemi içinde pek çok farklı yerde oluşabilir ve miyelin kılıf hasarı sonucu mesajlar gerektiği gibi iletilemez ve beynin veya omuriliğin kontrol ettiği fonksiyonlarda kayıp gözleniyor.

30 Kasım 2015 / Sağlık

'Her 40 saniyede 1 kişi inme geçiriyor'  Köpek besleyen çocuklar kaygısız oluyor Sağlık Bakanlığı'ndan 'Dünya AİDS Günü' açıklaması WHO raporu işlenmiş et satışlarını etkilemedi 1.5 yılda 45 kilo zayıflayan kişi öldü Doktorların çabasıyla kurtuluş Haftada 5 saat yürüyüş sağlığın garantisi Hatay'da 3 yaşındaki çocuğun yaşam savaşı Türkiye'de 2.5 milyon insan bu hastalıktan muzdarip! Ihlamuru 'keyfi kullanmayın' uyarısı