Bursa'daki direnişi işçilere yapılan zorbalık ateşledi
Bursa'daki direnişi işçilere yapılan zorbalık ateşledi

Renault fabrikasında da yönetimle emekçiler arasında uzlaşmaya varılıp üretime başlanmasının ardından Bursa'daki metal direnişi son bulmuş oldu. Bursa'da tarihi bir direnişe imza atan metal emekçileri, üretimi durdurmadan önce ilk olarak Türk Metal'i protesto için eylem yapıyordu. Ancak bazı Türk Metal mensuplarının hakları için eylem yapan işçilere saldırması, Bursa'dan diğer illere de yayılan büyük bir direnişin fitlini de ateşlemiş oldu.

27 Mayıs 2015 / Bursa Bölge

Unutulmaya yüz tutan el sanatları Bursa'da hayat buldu
Unutulmaya yüz tutan el sanatları Bursa'da hayat buldu

Bursa Nilüfer SüNİLSEM tarafından 2014/2015 eğitim döneminde 9 farklı branşta eğitim gören 270 kursiyer, yıl boyunca ürettikleri birbirinden değerli eserleri Fethiye Mahallesi Meydanı'nda bulunan Eğitim Merkezi'nde sergiliyor. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Halk Eğitim Merkezi'nin desteğiyle kadınların el emeği göz nuru eserlerini sergilediği NİLSEM sergisinin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Emin Ay ile çok sayıda davetli katıldı. Nilüfer Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen yıl sonu sergisinin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kadınların aldıkları eğitimler sonucunda ekonomik değerlere dönüştürebilecekleri beceriler kazandıklarının altını çizdi. Bozbey, "Bir belediyenin görevi, sadece temel ihtiyaçları karşılamak değildir. Kentimizde yaşayan her bireyin, sosyal yaşantısını da bir adım öteye taşımak gerektiğini düşünerek çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. NİLSEM de bu hedefimizin bir parçası, ve bugün görüyoruz ki yine çok doğru bir iş yapmışız. Sadece bu yıl, NİLSEM kurslarına katılan 270 kadınımız, mesleki beceri sahibi oldu" diye kaydetti. Giyim, el nakışı, koza çiçek, hediyelik eşya, dekoratif dokuma, keçe yapımı, gümüş kazaziye, ev mefruşatı ve iğne oyası olmak üzere toplam 9 branşta kadınların eğitim aldığını belirten Başkan Bozbey, unutulmaya yüz tutan el sanatlarının da gün yüzüne çıktığını söyledi. Sergiyi gezen Başkan Bozbey, kadınların birbirinden değerli eserlerine hayran kaldığını söyledi.rekli Eğitim Merkezi tarafından açılan kurslara katılan 270 kadın, el emeği ve göz nuru eserlerini görücüye çıkardı.

27 Mayıs 2015 / Bursa Bölge

Bursa'da sağanak yağış Bursa'daki direnişi işçilere yapılan zorbalık ateşledi Bursa'da 'İz Bırakanlar' kitaplaştı TÜBA'dan BTÜ öğretim üyesine; üstün başarılı genç bilim insanı ödülü geldi Milli ittifak adayı Uçak: Bursa'da pankartlarımız toplanıyor Bursa'da çöpten Kaleşnikof ve Bixi mermisi çıktı Renault'da hayat normale döndü Bursa'da sıkı denetim! Unutulmaya yüz tutan el sanatları Bursa'da hayat buldu Nasıl bir Bursa'da yaşamak istersiniz?