Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İzmir depreminin ardından, Bursa'ya 'Küçük Kıyamet' uyarısı! (ÖZEL HABER)

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, büyük can ve mal kayıplarına sebep oldu. Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları halen sürüyor. İzmir'deki depremin özellikleri, diğer fay hatlarını etkileyip etkilemeyeceği ve Bursa'da beklenen büyük depremler hakkındaki soruları Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er'e sorduk. Er, "Türkiye'de en çok depremin olduğu bölge olarak Ege Bölgesi'ni görürüz. Çünkü Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattı yaklaşık 1,5 santimetre ile 2,5 santimetre arasında Güney Batı'ya doğru hareket ederken Ege Bölgesi yaklaşık 3-4 santimetre civarında Kuzey-Güney yönlü bir açılmaya maruz kalıyor. Ayrıca Bursa'da üç bölgede büyük depremler bekleniyor, büyük can ve mal kayıpları yaşamamak için tedbir almalıyız" şeklinde konuştu.

İzmir depreminin ardından, Bursa'ya 'Küçük Kıyamet' uyarısı! (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Yaşadığımız coğrafya deprem bakımından oldukça riskli, fay hatlarının üzerine kurulmuş bir bölge.

İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Maalesef çok sayıda vatandaşımızı bu depremde kaybettik.

Bu acı olayla, deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşen Türkiye şimdi, 'yeni bir deprem bekleniyor mu, bu depremin etkileri neler' sorularıyla baş başa.

Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er konuyla ilgili açıklamaları Bursada Bugün'e yaptı. Er, "Bursalılar olarak 7.2 büyüklüğünde bir deprem için hazırlık yapmamız gerekiyor" diyerek uyardı!

"EN ÇOK DEPREM EGE BÖLGESİ'NDE OLUYOR"

"30 Ekim günü İzmir'de olan depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz" diyerek sözlerine başlayan Engin Er, Ege Denizi'nde meydana gelen 6,6'lık depremle ilgili olarak, "Burada olan deprem bizim beklediğimiz büyüklükte ve beklediğimiz yerlerde olan depremlerden bir tanesi. Hepimizin bildiği gibi Türkiye'de üç tane önemli fay zonu var. Bunlardan bir tanesi Kuzey Anadolu fay hattı, bir tanesi Doğu Anadolu fay hattı bir de Ege Bölgesi'ndeki açılma zonu dediğimiz zonda oluşan depremler var. Gerek aletsel depremlere yani 1900 yılından bu zamana kadar olan depremlere baktığımız zaman, gerekse tarihsel depremlere baktığımız zaman Türkiye'de en çok depremin olduğu bölge olarak Ege Bölgesi'ni görürüz. Çünkü Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattı yaklaşık 1,5 santimetre ile 2,5 santimetre arasında Güney Batı'ya doğru hareket ederken Ege Bölgesi yaklaşık 3-4 santimetre civarında Kuzey-Güney yönlü bir açılmaya maruz kalıyor. Yani en fazla hareketin olduğu bölge Ege Bölgesi" dedi.

"MARMARA BÖLGESİ'NDE DE TSUNAMİ OLASILIĞI VAR"

Engin Er, yaşanan depremle ülkemizin ilk kez tsunami gördüğünü ifade ederken, "İzmir'de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki deprem orta büyüklükte olarak adlandırdığımız bir deprem ama ülkemizde tsunami olayı ilk kez bu depremle yaşandı. Ege Bölgesi'nde ve Akdeniz Bölgesi'nde olduğu gibi Marmara Bölgesi'nde de tsunami olması beklenen veya tsunamiden etkilenmesini beklediğimiz yerler var" diyerek buna göre önlemler alınması konusunda uyarıda bulundu.

"BURSALILAR OLARAK 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM İÇİN HAZIRLIK YAPMAMIZ GEREKİYOR"

"Bursa'da üç bölgede deprem bekliyor" diyen Engin Er, "Bursa'da beklenen üç depremden biri, Marmara depremi olarak adlandırdığımız, Marmara'nın içerisinde olan sismik boşluktaki bölgede oluşacak 7-7.5 büyüklüğüne varan deprem. Bu bölgede oluşabilecek bir deprem Bursa'yı da etkileyecek, bilhassa bu bölgede oluşabilecek tsunamiden deniz kenarında olan ilçelerimiz Gemlik, Mudanya gibi yerleşim yerleri etkilenecek. İkincisi Kuzey Anadolu fay hattının (ki burada bahsettiğimiz deprem 6-6,5 değil 7'nin üzerinde bir deprem) üzerinde oluşacak deprem. Bu depremin oluşacağı bölge ise, 'Kuzey Anadolu fay hattının orta kolu' olarak adlandırdığımız, İznik'ten başlayıp Gemlik, Orhangazi fayıyla beraber Kuzey Batı'ya doğru devam eden bölge. Ki bu aynı zamanda Bursa'nın yerleşim yerlerinin hemen içerisinden veya kenarından geçen fay hattıdır. Burada da 7 büyüklüğüne yakın bir deprem beklenmekte. Burada oluşabilecek bir deprem Bursa'nın merkezi de dahil olmak üzere birçok bölgeyi etkiler. Ama asıl tehlike, 1855'te yaşanan Küçük Kıyamet'in tekrarlanması. Kemalpaşa'dan başlayıp Ulucami'nin kubbelerini dahi yıkan, surları etkileyen, kapalı çarşıyı yerle bir eden Mudanya'ya kadar etkin olan Kuzey Anadolu fay hattının güney kolu olan Bursa fay olarak adlandırılan bu hat üzerinde oluşabilecek deprem. Bu depremin şiddetinin 7 ve üzerinde olacağı bekleniyor. Bursalılar olarak 7.2 büyüklüğünde bir deprem için hazırlık yapmamız gerekiyor" şeklinde konuşarak Bursa için uyarıda bulundu.

BURSA'DA KÜÇÜK KIYAMET TEKRAR YAŞANIRSA...

Engin Er, küçük kıyametin tekrar yaşanması durumunda Bursa'nın 1855'ten daha büyük hasarlar alacağını şöyle ifade etti: "Bin civarında insanımızın ölümüne sebep olan ve 'Küçük Kıyamet' olarak adlandırılan bu deprem olduğu zaman Bursa'nın nüfusu 30 bin civarındaydı ve nüfusun yüzde üçü hayatını kaybetti. Bugün Bursa'nın nüfusu 3 milyon, benzer bir deprem şu an olduğunda hasarın ne kadar büyük olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz, Küçük Kıyamet tekrar yaşanırsa Bursa'yı eskisinden çok daha kötü şekilde etkiler. Şu an yerleşim yerlerinin arasında sıvılaşma olan bölgeler var yani oluşabilecek bir depremde zemin büyütmesinin etkisiyle deprem, birkaç kat daha etkili olacak. 1855'ten daha kötü bir senaryo ile karşılaşmamız içten bile değil."

BURSA'YI YENİDEN PLANLAMAK GEREK

Engin Er, depremin kader olmadığını vurguladı ve can ve mal kayıpları yaşanmaması için yapılması gerekenler konusunda, "2012 yapılan açıklamadan sonra hangi fay hattının nereden geçtiği net bir şekilde belirtildi. Bununla ilgili yapılacak olan şey, Bursa'yı doğal afet anlamında masaya yatırıp, aktif fay hatları başta olmak üzere taşkın alanlarını, heyelan alanlarını bir bütün şeklinde ele alarak Bursa'yı yeniden planlamak. Bir bölü binlik planlarla, aktif, diri, canlı fay hatlarını işaretlemek, heyelan bölgelerini belirlemek ve buna göre yapılaşmaya gitmek gerekiyor. Belediyelerin bina yapım esnasında daha fazla denetim yapması şart. Depreme hazırlık adına yapılacak ilk çalışma jeolojik ve jeoteknik çalışma,  sonra da sondajlı yapılan zemin etüdü çalışmasıdır. Sondajın mutlaka arazide kontrol edilmesi lazım bununla ilgili belediyeler reorganizasyona gitmeli, bina zemin özelliklerine dikkat etmeli" tavsiyelerinde bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!