Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İnternette dolandırılmamak için bunlara dikkat edin! (ÖZEL HABER)

Neredeyse her kalemden ürünün internetten satışa sunulması, internet dolandırıcılığının da önünü açmış durumda. İnternetten alışveriş yaparken alacağınız birkaç yöntem, dolandırılmanıza engel olabilir. Bunlardan en önemlisi ise kampanyalı internet sitelerine dikkat ve taklit internet sitelerini tespit etmek.

İnternette dolandırılmamak için bunlara dikkat edin! (ÖZEL HABER)

SEFA BALABAN - BURCU SEKMEN  / BURSADA BUGÜN

Geçtiğimiz günlerde bir kadın internetten terlik aldı. Gelen terlik, gördüğü değil sıradan bir terlik çıktı.

Vatandaş mala itiraz etti, değişim talebinde bulundu sonra da dolandırıcılar tarafından icra takibi ile karşılaştı.

Bu konu ile beraber internet dolandırıcılığı tekrar gündeme geldi. İnternet sitelerinin taklit edildiğini ve oltalama denilen yöntemle vatandaşların kart bilgilerinin çalındığını söyleyen Bilişim Uzmanı Serkan Sönmez, "Öncelikle alışveriş yapmayı düşündüğünüz siteye giriş yaptığınızda tam ismine bakmak gerekiyor. Genelde oltalama denilen sistemde dolandırıcılar standart banka ya da alışveriş sitelerinin önüne arkasına belirli rakamlar ya da harfler getiriyorlar. Tasarımını da birebir yaparak vatandaşa orjinalmiş hissi veriyorlar. Vatandaş da bunlara inanarak kart bilgilerini giriyor ve o zaman kopyalama işlemi gerçekleşiyor. Bundan sonra da sizin gerçek bilgileriniz ile alışveriş ya da para çekme işlemi yapabilirler. Bu oltalama dediğimiz yöntem" ifadelerini kullandı.

Serkan Sönmez - Bilişim Uzmanı

HTPPS AYRINTISI

İnternet sitesindeki güvenliği anlamanın yönteminden de bahseden Sönmez, "İnternet sitesine girdiğinizde sitenin başında HTTPS ibaresi var mı ona bakmak gerekiyor. Oradaki 'S' güvenliği temsil eder. O ibareyi gördüğünüzde o güvenilir bir internet sitesidir. En önemlisi de site isimlerinin başında ya da sonunda başka bir rakam ya da harf var mı ona bakmak gerekiyor" dedi.

Şahap Nuri Acı - Avukat

MAİL YA DA MESAJLA İCRA TAKİBİ OLMAZ

Gelen mail ya da telefon mesajları ile vatandaşın korkutulduğunun altını çizen Avukat Şahap Nuri Acı ise, "İnterneten alışveriş yapan tüketicilerin tükeci hakları bulunmaktadır. Buradaki en önmeli husus güvenilir sitelerden alışveriş yapmak. Eğer beklediğinden farklı ürün gelirse de burada yasal haklarını kullanıp ürünün iadesini gerçekleştirebilirler. Vatandaşın hakkında herhangi bir icra takibi olmamasına rağmen cep telefonu mesajları ya da mail ile gönderilen mesajlar ile vatandaş hakkında icra takibi yapıldı mı acaba diye tereddüte kapılıyor. İcra iflas kanunu çok açıktır. Hiçbir kimse hakkında mail ya da mesaj ile kimse hakkında icra takibi başlatılamaz. İcra takiplerinde belirli yasal prosedürler vardır. Bunlar dışında icra takibi başlatılamaz. Eğer bilgileriniz bir bankanın kendi internet sitesinden korsanlar tarafından çalınıyor ise banka o zararı karşılamak zorunda. Ancak siz kendi isteğiniz ile kart bilgilerini verirseniz herhangi bir internet sitesinde, o zaman yasal haklarınızı kullanmanız sıkıntıya girebilir" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!