İMKB gün sonunda pes etti

Haftanın ilk işlem gününde bankalar yakından takip edilirken İMKB günün genelinde sağlam durudu. Endeks gün sonunda dış piyasalara uyarak geri çekildi.

 İMKB gün sonunda pes etti

Haftanın ilk işlem gününde içeride en çok merak edilen konu Cuma günü Rekabet Kurulu'nun 12 bankaya kestiği 1.1 milyar TL'lik ceza sonrasında bankaların nasıl tepki göstereceği idi. Cezaların ciro yerine 2012 karlarının yüzde 10 olarak belirlenmesi ve alt seviyeden gelmesi buna ek olarak piyasa için bir bilinmezin ortadan kalkması tarafında fiyatlanan gelişme ile sabah açılışta kısa süreli kayıp sonrasında gün genelinde alımlar gözlendi.

Bankacılık endeksi gün genelinde alımlar ile geçirdiği günde en düşük 172 bini görürken en yüksek gelinen seviye ise 174 bin 957 oldu gün sonun da yüzde 0.16'lık primle gün tamamlanmış oldu. Yeni günde 83.519 puandan başlayan endeks gün genelinde yükselirken gün sonunda dış piyasalardaki dalgalanmadan etkilendi. İMKB gün sonunda yüzde 0.51'lik düşüşle 83.119 puandan kapanış gerçekleşti. Mali endeks gün sonunda yüzde 0.64 düşerken geçtiğimiz haftayı iyi kapatan Sınai endeks yüzde 0.52 düştü.

Gün sonunda İMKB'de yer alan hisselere bakıldığında Fenerbahçe'nin yüzde 4 üzerindeki yükselişi dikkat çekerken, Alkim ve Anadolu İsuzu tarafında da yüzde 3 üzerine primle gün tamamlandı. Bankalarının genelinde sınırlı alımların hakim olduğu günde tek düşüş Vakıfbank'ta yüzde 0.4 ile görüldü.

En çok düşenler tarafında yüzde 6.41 ile Gübre fabrikalar yaşadı. Bir süredir aşağı yönlü trendi bırakmayan İhlas tarafında yüzde 5.18 düştü.

Gösterge tahvilin faizi gün sonunda yüzde 5.82 seviyesine yükseldi.

Özellikle hafta sonu Çin'den gelen verilerin ülkenin yeni yıla iyi bir başlangıç yapmadığını ortaya koyması ile Avrupa genelinde düşüş hakim oldu. Veri gündeminin zayıf olduğu haftanın ilk işlem gününde Cuma günü notu düşen İtalya'nın da olumsuz etkisi gözlendi.

Avrupa'da İMKB'nin kapanışı ile sadece İngiltere yukarıda kalmayı başardı ülkede madencilik hisselerine gelen alımlar ile pozitif ayrışırken,  kötü gelen sanayi üretimi verilerinin etkisi ile Paris CAC düşüyor. Almanya tarafında iyi gelen veriler yerine genel olumsuzluğun fiyatlandığı görülüyor. Avrupa tarafında en sert hareket yüzde 1.02 ile notu düşen İtalya'da gözleniyor.

Gün sonun Yunanistan tarafında önemli veriler takip edildi. Yunanistan'da faiz dışı bütçe Ocak-Şubat döneminde 463 milyon euro fazla verdi. Faiz dışı bütçenin 1.4 milyar euro açık vermesi hedefleniyordu. Aynı dönemde bütçe ise 813 milyon Euro açık verdi. Geçen yılın aynı döneminde bütçe açığı 495 milyon euro olmuştu. Ocak-Şubat döneminde bütçe gelirleri 9.3 milyar eurodan 8.6milyar euroya, harcamalar ise 9.8 milyar eurodan 9.4 milyar euroya geriledi.  Yunanistan'da merkezi hükümetin nakit dengesi Şubat ayı sonunda 1 milyar 388 milyon euro açık verdi. Geçen yılın aynı döneminde ise 647 milyon euro fazla verilmişti.

ABD açılışlarında da Çin verilerinin etkisi gözlendi. Çin'de enflasyon ve sanayi rakamları tarafında beklentilerin yakalanmaması ABD açılışlarında karışık bir seyre neden oldu. Dow yüzde 0.07 yukarıdayken S&P 500 yüzde 0.01 primle yatay seviyede. Nasaq ise yüzde 0.11 aşağıda.

İMKB kapanışı ile dolar TL 1.8019 olurken euro TL 2.3446 seviyesinde. Euro dolar paritesi aynı saat itibariyle 1.3013 seviyesinde. Gün sonunda sepet kur ise 2.0749'de.

Emtialara altın 1.579 dolar olurken, ABD ham petrolü 91.32 dolar, Brent ise 110.03 dolarda.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!