Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çandarlı alarm veriyor

İZMİR'in Dikili İlçesi'ne bağlı Çandarlı Beldesi'nde, nereden geldiği belli olmayan ziftli madde, sahil şeridinde kirliliğe neden oldu. Nemrut Körfezi'ndeki gemi söküm tesislerinden rüzgarla geldiği sanılan kirlilikle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kaymakamlık, belediye, sahil güvenlik ekipleri çalışma başlattı.

Çandarlı alarm veriyor

 


Bugün öğle saatlerinde Çandarlı'nın kuzeybatısındaki Alkoru-Siteler Mevkii'ndeki sahil şeridinde dolaşan vatandaşlar, kumsalın ziftli bir maddeyle kaplandığını görüp, durumu sahil güvenlik ve belediyeye bildirdi. Bunun üzerine kaymakamlık, belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik ekibinden oluşan koordinasyon ekibi kirliliğin nedenini araştırılması için harekete geçti. Çandarlı Belediyesi ekipleri, dozer ile sahile toprak dolgusu yaparak ziftli maddenin daha fazla yayılmaması için önlem almaya çalışırken, dört kişilik İl Çevre ve Şehirlik Müdürlüğü ekipleri ise deniz suyundan numune aldı.

Çandarlı Sahili'nde dar bir alanda kirlilik oluştuğunu belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat, "İlk etapta 4 kişilik ekibimiz inceleme yapmak amacıyla olay yerine gitti. Ekibin raporu üzerine İzmir'de bu tür olaylara müdahale edebilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı bir firma ile anlaşma yaptık. Bölgede oluşan kirliliğin temizlik giderleri tarafımızdan karşılanacak. Özel maddelerle temizliği yapacak gemi ve ekip denizden, müdürlüğümüzün ikinci ekibi de karadan olay yerine hareket etti" diye konuştu.

Kirliliğin Nemrut Körfezi'nde bulunan gemi söküm tesislerinden kaynaklandığını tahmin ettiklerini sözlerine ekleyen Erpolat hava koşullarının elvermesi durumunda temizliğin yarın sabaha kadar bitmiş olacağını söyledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!