Bursa zehir soluyor! -ÖZEL HABER

Sanayileşen ve hızla büyüyen pek çok kentte görülen hava kirliliği Bursa'da insan sağlığını tehdit edecek seviyelere ulaştı. Hava denetimleri raporlarına göre merkez ilçeler hava kirliliğinde birinci sınıfta yer alırken, Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Yenişehir'de hava kirliliği giderek artıyor.

Bursa zehir soluyor! -ÖZEL HABER

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM


Kentteki doğalgaz dönüşümüne rağmen Bursalılar zehir soluyor. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin açıkladığı rapora göre Bursa'da hava kirliliği önüne geçilemeyecek boyutlara ulaştı. Sanayileşen ve hızla büyüyen pek çok kentte görülen hava kirliliği Bursa'da insan sağlığını tehdit edecek seviyelere ulaştı. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin hava denetimleri raporlarıyla ilgili açıkladığı rapora göre Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım, birinci sınıf kirli ilçeler olarak yer alıyor. Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Yenişehir de hava kirliliği açısından ikinci sınıf kirli ilçeler arasında...
DOĞANBEY MASUM DEĞİL
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2005 yılında kurulan 119 hava izleme istasyonu ile Bursa'da ölçülen hava kirliliğinin giderek arttığını kaydeden Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Mart, hava kirliliğinin Bursa'yı tehdit ettiğini söyledi. Göçle birlikte artan yapılaşmanın havayı kirletici en önemli unsur olduğuna dikkati çeken Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Mart, Kent siluetini bozan Doğanbey'in de hava akımını engellediğini, bu sebeple hava kirliliğine neden olduğunu söyledi.
KİRLİLİĞİN YÜZDE 60'I ARAÇLARDAN
TÜBİTAK'ın bir araştırmasına göre hava kirliliğinin yüzde 60'ının araçlardan çıkan gazlardan kaynaklandığına dikkati çeken Mart, "Ülke genelinde yüzde 90'lara varan karayolu ulaşımı, Bursa'da da ağırlıkta. TÜİK verilerine göre, Bursa'da ise 2007'de 460 bin 445 olan taşıt sayısı, 2012 yılı başında 613 bin 478'e ulaşmış. Egzoz gazı denetimlerinin personelin eğitiminden, araçların periyodik bakımlarının yaptırılması konusunda bilinçlenmeye, kirlilik yaratan araçların trafikten men edilmesine dek uzanan bir çalışmayı gerektiriyor" diye konuştu. Mart, acil önlemlerin alınabilmesi için, "Yerel Hava Kirliliği Ölçüm Ağları"nın aktif ve tüm ilin hava kalitesini izleyecek sayıda olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!