Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'daki otomotiv yan sanayi fabrikasında çalışan işçiler ayaklandı

Bursa'da Türk Metal Sendikası'nın örgütlenme çalışmasına itiraz edilen otomotiv fabrikasındaki 850 işçi üretimi durdurdu. 1 kişinin işten çıkarıldığını ifade eden çalışanlar, arkadaşları geri alınıncaya kadar iş başı yapmayacaklarını açıkladı.

Bursa'daki otomotiv yan sanayi fabrikasında çalışan işçiler ayaklandı

Bursa'da otomotiv yan sanayi tedarikçisi olan Akwel fabrikasındaki 850 işçi, iş bırakma eylemine gitti. Çalışanların yüzde 80'inin Türk Metal Sendikasına üyelik talebi olmasına rağmen, fabrika yetkilileri sendikanın yetki tespit müracaatına itiraz etti.

15 günün ardından bir kişinin de işten çıkarılmasına tepki gösteren 850 işçi gece vardiyası çıkışı fabrikadan ayrılmadı.

Sabah işe gelen iş arkadaşlarıyla birlikte fabrikanın bahçesinde oturan işçiler, hakları verilene kadar üretime geçmeme kararı aldı.

Bir kişinin de işten çıkarıldığını belirten fabrika işçileri, arkadaşlarının da geri işe alınmasını talep etti.

Öte yandan Bursa'da ve çevre illerde MESS ile görüşmesi devam eden Türk Metal bünyesinde 230 fabrikada 200 bin metal işçisi greve gitmişti. İşveren ise grev kararının ardından yüzde 8'lik zam teklifini yüzde 10'a çıkarmış, Türk Metal bunu da kabul etmemişti.

Türk Metal Sendikası Osmangazi Şube Başkanı Mesut Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamda şirkette aralık ayında örgütlenme çalışmalarını tamamladıklarını ve yetki aldıklarını söyledi.

Fabrikada toplam işçi sayısının 850 olduğunu kaydeden Erdem, "Yetki belgemizde 504 üyemiz var. O dönem iki arkadaşımızı işten attılar. Üye sayımız içeride şu an 700'ü aştı. Bugün de bir arkadaşımızı işten attılar. İşten atılan arkadaşımıza destek vermek için çıkan vardiya, evlerine gitmedi. Giren vardiya da üretimi komple durdurdu. Şu anda içeride üretim yok. Atılan arkadaşlarımız iş başı yapana kadar üretim olmayacak."

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!