Avrupa 4.5 yılın zirvesinden düşüyor

Piyasalarda gün ortasında Çin verilerinin olumsuzluğunun etkisi ve geçtiğimiz Cuma İtalya'nın notunun kırılmasının yansımaları hakim.Haftanın ilk işlem gününde gün ortasına gelindiğinde güne alımla başlayan Asya piyasalarında Japonya alımları desteklerken Çin'den gelen verilerin beklentileri yakalamaması ile karışık seyir Avrupa'da da etkisini gösterdi.

 Avrupa 4.5 yılın zirvesinden düşüyor

Geçtiğimiz Cuma günü piyasaların kapanışı sonrasında Fitch'in İtalya'nın notunun düşmesi yeni günde etkisini gösteriyor. Özelikle açılış sonrasında ülkenin en büyük bankalarında UniCredit tarafında yüzde 1.92'lik geri çekilme gözlenirken Intesa Sapaolo tarafında yüzde 1.74'lük düşüş hakim.  İtalyan endeksinde gün ortasında yüzde 0.8'lik düşüş gözleniyor.  Ülke piyasasında dikkat çeken yükseliş yüzde 1.62 ile Deutsche Bank'ın tut tavsiyesi verdiği Fiat hisdelerinde gözleniyor.

Son 4 buçuk yılın zirvesinden gerileyen endeksler gün ortasında geçtiğimiz hafta yüzde 2.3'lük ralli ile yükselen Stoxx 600 tarafında yüzde 0.2'lik geri çekilme var. Düşüşlerde Societe Generale'nin Avrupa'nın en büyük petrol şirketi OMV için tavsiyesini düşürmesi de etkili oldu. Şirket hisseleri yüzde 4.1 geri çekildi.

14-15 Mart tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Liderler zirvesinin takip edileceği haftada özellikle Güney Kıbrıs tarafındaki süreç önemli olacak.

Bölgede diken üzerindeki bir başka ülke olan İspanya'da ise yüzde 1 düşen IBEX'i bankalarda düşüş etkiliyor. Banco Santander tarafında yüzde 1.59'luk düşüş yaşanırken BBVA'da yüzde 0.7 geri çekilme var.

Almanya tarafında ise geçtiğimiz hafta kötü gelen veriler sonrasında ticaret verileri tarafında güçlü başlangıç yapıldığı ortaya konulsa da Alman DAX yüzde 0.37 aşağıda.

Fransa CAC endeksi yüzde 0.52 geri çekilirken, Londra FTSE ise yatay seviyede.

İçeriye döndüğümüzde ise haftanın ilk işlem gününde gelen cezalar sonrasında bankaların  performansı en büyük merak konusu idi. Yeni günde yüzde 0.0'lik alım ile 83.519 puandan başlarken bankacılık endeksinde açılış ile hafif gerileme görüldü. Açılışın hemen ardından artıya dönen bankalar ilk yarıda yüzde 0.41 primli kapandı. İMKB seansı yüzde 0.03'lük artışla 83.566 puandan kapattı, işlem hacmi 1.051.429.867 TL oldu. Gösterge tahvilin faizi ilk yarı sonunda yüzde 5.82'ye çıktı.

İlk yarı sonunda dolar TL 1.80 seviyesinde tutunmaya devam ederken euro LT 2.3467'de.  Euro dolar paritesi 1.3005 olurken sepet  kur ise 2.0754'e yükseldi.

Altın ilk yarı sonunda 1577 dolar olurken, ABD ham petorlü 91.68 dolar, Brent petro ise 110.04 dolar seyiyesinde.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!