Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

09 Eylül 2019 Pazartesi, 09:16

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Merkez Bankası bu hafta ne kadar faiz indirecek?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Hem önümüzdeki hafta hem de bir sonraki haftanın ekonomik takvimi önemli. Bu hafta Perşembe 12 eylülde TCMB'nin ve Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin faiz kararı var. Bir sonraki hafta 18 eylülde bütün dünyanın beklediği FED faiz kararı gelecek. Aynı zamanda hafta boyunca Almanya ve ABD'den veriler açıklanacak. Son günlerde en çok merak edilen sorulardan biri Merkez Bankamızın ne kadar faiz indireceği ile ilgili. Hem FED'in tekrar faiz indirimleri ile piyasaları desteklemesi, hem ağustos 2019 enflasyon oranlarının rakamlarının beklentilerin oldukça altında kalması, özellikle de çekirdek enflasyon verisinde yaşanan olumlu geri çekilme ile Merkez Bankası'nın bu hafta toplantısında kayda değer bir faiz indirimi yapılacağı görülüyor.

Piyasada ortak görüşe göre Merkez Bankası Eylül 2019 PPK toplantısı ile en düşük 250 baz puan en fazla 400 baz puan faiz indirimi yapacak. Bloomberg HT tarafından 22 kurum ile yapılan Merkez Bankası faiz kararı beklentisi anketi sonucuna göre en düşük faiz indirimi beklentisi 175 baz puan, en yüksek faiz indirimi beklentisi 400 baz puan ve ortalama faiz indirimi beklentisi ise 275 baz puan. Perşembe günü Merkez Bankası piyasanın medyan beklentisi (Bloomberght anketi) 275 baz puan indirim yaparsa, politika faizi %19,75'ten %17'ye çekilecek.

Benim faiz indirim beklentim 275-325 baz arasında. Bunun üzerinde daha fazla bir indirimin gelmesi durumunda sert bir müdahale olacağı için dolar kurunda tetiklenme olabilir. Bundan dolayı Merkez Bankası'nın en fazla 300-350 faiz indirim eşiğini aşmasını beklemiyorum.  Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda fiyatlarda olduğu için kur tarafından önemli bir hareket olmasını beklemiyorum. Dolar TL'de bundan sonra önemli destekler 5,60-5,65 seviyeleri. Bu faiz indirimlerinin mutlaka ekonomiye pozitif yansıyacak. Önemli olan bu faiz indirimlerini yaparken enflasyonun kalıcı bir şekilde düşmesi için fiyat istikrarından vazgeçmemek.

Daha sonraki Merkez Bankası toplantıları 24 Ekim 2019 ve 12 Aralık 2019. Muhtemelen Ekim toplantısında o günkü şartlar elverirse bir indirim daha yapabilir. Eylül ve Ekim'de baz etkisinden dolayı yanı sadece teknik sebeplerle enflasyon tek hanelere düşecek veya çok yaklaşacak. Yıl sonunda da enflasyon tekrar yükselip 12-13 seviyelerinde kapatabilecek önemli bir kur şoku yaşamazsak. Gelecek hafta Merkez bankası kararını, enflasyonu ve döviz ile ilgili gelişmeleri değerlendireceğiz.

Herkese iyi haftalar diliyorum...