Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

09 Aralık 2019 Pazartesi, 08:54

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Merkez Bankası bu hafta ne kadar daha faiz indirecek

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Merkez Bankası bu hafta 2019 yılının son PPK toplantısına hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ekonomi ve finans gündemini direkt etkileyecek olan Para Politikaları Kurulu toplantısını Perşembe 12 Aralık tarihinde gerçekleştirecek. Toplantıda ele alınan kararlar ise kamuoyuna aynı gün saat 14.00'da duyurulacak. Geçen hafta TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının beklenenden daha az yüksek çıkması faiz indirimi konusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın elini kuvvetlendirdi.Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) kasımda aylık bazda yüzde 0.7 artış beklentisinin altında yüzde 0.38 artarken, baz etkisinin terse dönmesiyle yıllık enflasyon da yüzde 10.56'ya yükseldi.Böylece ekimde yüzde 8.55 ile Aralık 2016'dan beri en düşük seviyeye gerileyen yıllık enflasyon tekrar çift haneye geldi ancak artış yüzde 11 olan beklentilerin altında kaldı.Son 3 toplantıdan toplam 10 puan (1000 baz puan) indirimler yapan TCMB için yılın son PPK toplantısında da bu yönlü bir karar vermesi bekleniyor.

Reuters'ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankette katılımcıların tamamı faiz indirimi beklerken, beklentiler yüzde 12 ile yüzde 13 aralığında (mevcut faiz yüzde 14). Ağırlıklı olarak 100-150 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor.Ben TCMB'nin 200 baz puan faiz indireceğini bekliyorum. Yıl sonu beklenen enflasyon yüzde 11,50 civarında. Hedef 12 idi. TCMB, bu sakin kur ortamında minimum bir reel faiz vermek isteyecektir ona göre yapabileceği maksimum faiz indirimi yapacaktır. TCMB'nin üzerinde yoğun bir siyasi baskı olduğunu okuyucularımıza hatırlatalım.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın tek haneli faiz baskı devam ederken, hem faizlerin hem de enflasyonun gelecek yıl tek haneye düşmesini beklediğini vurgulayarak TCMB'den daha fazla indirim çağrısını tekrarladı.

Yılın son faiz indirim ile birlikte bundan sonraki toplantılardaki kararlar enflasyon görünümüne ve ülke risk primine daha fazla bağlı olacaktır. Enflasyonun göstergelerindeki iyileşmenin sürmesi veya risk priminin gerilemesi durumunda, faizler ölçülü adımlarla daha da aşağı çekilebilecektir.

Bugün mevduat faizlerine baktığımızda, stopajı düştükten sonra enflasyona göre, negatif reel faizde olduğunu görüyoruz. Bundan sonra çok fazla marjımız kalmadı. İlerde TL için bir risk oluşmaması için minimum bir reel faiz gerekiyor. Dünyada ciddi rakiplerimiz var, ihtiyacımız olan sermayeyi çekmek için onların yanında dezanvantajlı duruma düşmememiz gerekiyor.

Herkese iyi haftalar...