Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

16 Kasım 2020 Pazartesi, 09:16

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Bu hafta Merkez Bankası faiz toplantısı bir milat mı?

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Merkez Bankası (TCMB) bu yılki 11. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını 19 Kasım Perşembe günü saat 14'de gerçekleştirecek. TCMB uzun bir aranın ardından en son Murat Uysal Başkanlığında eylül ayında faiz artırımına giderken geçtiğimiz ay piyasaları ciddi şaşırtarak herhangi bir faiz artışına gitmemişti. 22 Eylül'deki PPK toplantısında 200 baz puan faiz artıran TCMB politika faizini 10.25'e çekmişti. Ekim ayındaki PPK toplantısında, TCMB repo faizini beklentilerin tersine sabit tutarken, faiz koridorunun üst limiti olan geç likidite penceresini yüzde 14.75'e yükseltti. Bu adım sonrası TL nededeyse her gün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak değer kaybetti.

Yeni atanan Başkan Naci Ağbal'ın daha ortodoks bir para politikası izleyeceği ve faiz koridorunu veya diğer yolları kullanmaktansa politika faizini artıracağı bekleniyor. Naci Ağbal, atamasının ardından ilk açıklamasında, TCMB'nin temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu ve bu amaç doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını söyleyerek, toplantıya kadar mevcut durumu gözden geçirerek gerekli politika kararının alınacağını sinyalini verdi. Ağırlıklı fonlama piyasa faizi cuma kapanışı yüzde 14,56. Politika faizi yüzde 10,25. Normalleşme adına aradaki makas mutlaka kapanmalı. Enflasyon mevcut yüzde 12'lerde muhtemelen yüzde 13'lere gidiyor yıl sonunda.

Piyasalar tarafından merakla beklenen karar önceci dünyaca ünlü yatırım bankaları Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararıyla ilgili beklentilerini açıkladı. JPMorgan tarafından hazırlanan raporda TCMB'nın 19 Kasım'da 500 baz puan faiz artışına gidebileceğini öne sürdü. Bir diğer yatırım bankası Goldman Sachs ise hazırladığı raporda 19 Kasım'daki toplantıdan 475 baz puanlık bir faiz artışı gelebileceğini ve %10.25'te olan politika faizinin %15'e çıkarılabileceği ifade edildi. Ayrıca Reuters'ın 13 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankette beklentiler politika faizinin 400 baz puan artışla yüzde 14.25'e ve 575 baz puan artışla yüzde 16'ya yükselmesi arasında yer alıyor. Foreks anketinde TCMB'nin bu ayki toplantısından 475 baz puanlık faiz artırımı ile haftalık repo faizinin yüzde 10,25 seviyesinden yüzde 15,00 seviyesine yükseltileceği yönünde oluşuyor. Foreks anketine katılan 22 ekonomistin tamamı faiz artırımı kararı alınacağı yönünde. Ekonomistlerden 6'sı TCMB'nin 19 kasım toplantısından 500 baz puan, 5'i ise 475 baz puan faiz artışı beklerken, 11 ekonomist 12,25-15,75 baz puan aralığında değişen oranlarda faiz artırımı kararı alınacağını tahmin etti.

Benim beklentim son bir hafta verilen mesajlara ve söylenenlere baktığımda 450 baz puan artış olacağı şeklinde. Son bir haftada zaten piyasa bunu net fiyatlamaya başladı. Dolar TL son bir haftada 8,55'den 7,65'e geriledi.

TCMB ve hazinenin yeni yönetiminin pozitif sinyallerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamaları da olumlu beklentileri artırdı. Bu arada tabii ki tek başına faiz artışı tüm dengesizlikleri tek başına çözemeyecektir. Başta hukuk olmak üzere güven artırıcı tüm yapısal reformlar bir an önce başlamalı.

Son olarak özetlersek perşembe 19 kasım TCMB'nin faiz toplantısı kararı yeni bir dönem için bir başlangıç fırsatı, bir milat, normalleşme için son bir şans...

Herkese sağlıklı günler diliyorum...