CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan flaş Bursa açıklaması! O ilçeyi istedi

13 Şubat 2020 Perşembe, 08:49
A

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa il örgütünün geçtiğimiz pazar yapılan kongresinde başkanlığa seçilen İsmet Karaca, görevi Hüseyin Akkuş'tan devraldı.  

Akkuş, kongre akşamı seçimi kaybettiği belli olduktan sonra salondan ayrılmıştı.

Karaca, diğer başkan adayları Erol Gülmez ve Güner Aklan'ı sahneye çağırmış ve ellerini havaya kaldırmıştı.

Eski İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un kişisel rant hesaplarına dayalı kavga dolu siyaset tarzı örgütte bölünmelere ve önemli fikir ayrılıklarına yol açmıştı.

Bu nedenle seçim akşamı ortaya konan birlik tablosu önemli bir an olarak hafızalardaki yerini aldı.

Akkuş, devir teslim törenindeyse hazır bulundu.

Seçimi kaybettikten sonra kongre salonunu terk ederek imza attığı yanlışı tekrarlamaması aradan kısa süre geçse de mağlubiyetini analiz ettiğini ortaya koydu.

Moralli gözükmeye çalıştığı belli olan Akkuş, şu cümleleri sarf etti: "Eğer biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak gelecek ile ilgili bir hikaye yazacaksak, iktidar olmak zorundayız. İktidar olmanın da yolu birlikte olmaktan geçiyor. Seçim sürecinde ortak bir dil oluşturmaya çalıştık. Bu dil sevgi diliydi. Kendimi tartıştırmadım, arkadaşlarımızı da tartışılır hale getirtmedim. İsmet Başkanıma ve Cumhuriyet Halk Partisi ailesine başarılar diliyorum."

Akkuş, açıklamalarıyla örgütün kongrede verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu teyit etti bir anlamda.

Zira sözlerinde samimiyse başarının yolunun ötekileştirmeden değil, bütünleştirmeden geçtiğini geç de olsa idrak eden Akkuş'un bu derse fazlasıyla ihtiyacı vardı.

CHP Bursa örgütünün artık resmen başına geçen İsmet Karaca'ysa kucaklayıcı siyaset tarzını sürdürmekte kararlı.

Karaca, kongredeki rakipleri Akkuş, Gülmez ve Aklan'la seçimden önce söz verdiği gibi yemek yiyeceğini açıkladı.

"38. il kongremiz CHP iktidarında olacak. Bizim bunu başarabilecek gücümüz; 30 bini aşkın üyemiz, 3 belediye başkanımız, 5 milletvekilimiz, 100 binlerce seçmenimiz, milyonun üzerinde tabanımız var. Tek yapacağımız, kenetleneceğiz. Bizim şu an çalışmaktan başka seçeneğimiz yok. Sürekli sahada olacağız" diyen Karaca, iddialı.

Kongrenin ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ifade eden Karaca, "Genel başkanımız kongrenin umut verici olduğunu söyledi. Sizden İnegöl'ü istiyorum açıklamasını yaptı. İçinizdeki yarayı söndüreceğiz dedim. Şimdi keşke yerel seçim olsa. Bakın, nasıl alıyoruz İnegöl'ü görün. Büyük farkla Büyükşehir'i de alırız. Osmangazi başta olmak üzere birçok ilçeyi kazanacağız" dedi.

Bursa'da büyükşehiri kazanmanın yolu şüphesiz ki İnegöl'den geçiyor.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından sonra Karaca'nın İnegöl özelinde ayrı bir çalışma yürütmesi bekleniyor.

Öte yandan devir teslim törenine katılanlar arasında Eski Nilüfer Belediye Başkanı, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de vardı.

İl başkanlığındaki değişimden memnun olan Bozbey, "Artık geriye dönmenin anlamı yok. Çok daha güzel günler olacak. Herkesi, il başkanımızın yanında omuz omuza çalışmaya davet ediyorum. Her şey çok güzel olacak" dedi.

CHP Bursa örgütü, Karaca ile kendine gelmiş durumda.

Umutlar büyük, hedefler yüksek.

Karaca'yı arı gibi çalışacağı zorlu bir süreç bekliyor.

Önce ilçe başkanlıklarını ziyaret ederek örgütteki dayanışmayı tekrar sağlayıp, partililerin aidiyet duygularını perçinleyecek.

Ardından da yerelde ve genelde iktidar için sorunları gündeme taşıyarak etkili bir muhalefete imza atmaya gayret edecek.

DİPNOT: Devir teslim törenine Bursa'nın CHP'li belediye başkanları tam kadro katıldı. Eski Milletvekili Kemal Demirel ile Eski İl Başkanı Şadi Özdemir de oradaydı. CHP'li milletvekilleriyse Ankara'da görevli olduklarından ötürü törende yer almadı. Karaca tüm milletvekilleriyle tek tek görüştüğünü söyleyerek herhangi bir sorun olmadığını vurguladı.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları