Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

10 soruda grip aşısıyla ilgili merak edilenler!
10 soruda grip aşısıyla ilgili merak edilenler!

Bu yıl grip aşısı ilk etapta sadece yüksek risk grubundaki hastalara yapılacak. Bu da 'Param olsa da aşı yaptıramayacak mıyım, benim hastalığım yüksek risk grubunda mı, aşıyı nasıl alacağım' gibi pek çok soruyu beraberinde getirdi. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu üyesi Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Levent Akın, grip aşısıyla ilgili akıllara takılan soruları yanıtladı.

23 Ekim 2020 / Sağlık

AHESEN Başkanı Özer: Grip aşısı,  kronik hastalara tek seferliğine reçetesiz verilsin
AHESEN Başkanı Özer: Grip aşısı, kronik hastalara tek seferliğine reçetesiz verilsin

Bu yıl grip aşısı ilk etapta sadece yüksek risk grubundaki hastalara yapılabilecek ve eczanelerden reçeteyle alınabilecek. Reçete zorunluluğu nedeniyle hastaların eczanelerle hekimleri arasında mekik dokumak zorunda kalabileceğine işaret eden Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı ve Aile Hekimi Dr. Gürsel Özer, "Aşıyı o gün temin edemeyen vatandaş, reçete tarihi geçerse tekrar tekrar hekime gitmek zorunda kalacak. Pandemi döneminde, raporlu ilaç kullanan kronik hastalar hastaneye git gel yapmasın diye e-nabız'daki raporlarıyla ilaçlarını alabildi. Bunların çoğu yüksek risk grubundaki hastalar zaten. Aynı uygulama, tek seferliğine grip aşısı için de yapılabilir" dedi.

22 Ekim 2020 / Sağlık

''Koronavirüs beyinde kalıcı hasar bırakıyor''
"Koronavirüs beyinde kalıcı hasar bırakıyor"

ADANA Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi, Türk Tabipleri Birliği 2'nci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, koronavirüsün beyinde kalıcı hasarlar bıraktığını belirterek, "Hastalığı ağır biçimde geçirenlerde inme oranının daha yüksek olduğu veya daha önceden inme hastalığı geçirenlerin koronavirüs hastalığını daha ağır geçirdikleri bilimsel olarak tespit edilmiştir" dedi.

22 Ekim 2020 / Sağlık

Vural: Grip aşısı olduktan sonra rehavete kapılmayın
Vural: Grip aşısı olduktan sonra rehavete kapılmayın

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Farmakoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Mert Vural, "Grip aşısı olduktan sonra, 'ben aşı oldum' diye sakın rehavete kapılmayın. Grip aşıları, bütün griplere karşı koruyucu değildir. Geçen yıl en çok grip yapan influenza türlerine karşı koruyor olacaktır. Onun haricinde grip ve benzeri enfeksiyon yapan virüslere karşı koruyucu olmayacaktır, Covid-19'a ilişkin de koruyucu olmayacaktır" dedi.

21 Ekim 2020 / Sağlık

Önce kime yapılacak? Grip aşısı için 5 puan şartı
Önce kime yapılacak? Grip aşısı için 5 puan şartı

Kovid-19 salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısı Türkiye'ye geldi ancak Sağlık Bakanlığı henüz kimlerin grip aşısı olması gerektiğine ilişkin algoritmayı resmen yayımlamadığı için sahada hâlâ aşının kimlere yapılacağı tartışma konusu. Vatandaşın aşıda öncelik almak için isim yazdırdığı eczaneler, 'Charlson Risk Skoru'na göre grip aşısı yaptırılacağını belirterek vatandaşı aile hekimlerine yönlendirdi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Yusuf Eryazgan da taslak algoritmanın kabul edilmesi halinde bir kişinin grip aşısına ulaşabilmesi için "Charlson Risk Skoru"na göre 5 puanı geçmesi gerektiğini söyledi.

21 Ekim 2020 / Sağlık

Biberonla beslenen bebekler her gün milyonlarca mikroplastik yutuyor
Biberonla beslenen bebekler her gün milyonlarca mikroplastik yutuyor

İnsanların maruz kaldığı plastik kirliliğinin anlaşılması hususunda "dönüm noktası" olarak tanımlanan yeni bir araştırmaya göre, biberonla beslenen bebekler her gün milyonlarca mikroplastik yutuyor. Bilim insanları, plastik biberonları sterilize etmek ve süt hazırlamak için önerilen yüksek sıcaklıkların, şişelerin milyonlarca mikroplastik ve trilyonlarca nanoplastik dökmesine neden olduğunu keşfetti.

20 Ekim 2020 / Sağlık

'Vaka sayısı düşerse yoğun bakımlardaki zatürre hastalarının da sayısı düşer'
'Vaka sayısı düşerse yoğun bakımlardaki zatürre hastalarının da sayısı düşer'

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, ülke genelinde yüzde 5,9 olan zatürre hasta oranının koronavirüsün yapısı gereği çok fazla değişmeyeceğini ancak tedbirlere uyup vaka sayısını azaltarak zatürreden kaynaklı yoğun bakımlara giren hasta sayısının önüne geçilebileceğini kaydetti.

20 Ekim 2020 / Sağlık

Vücut savunma sistemini enfeksiyonlara karşı koruyan vitamin geliştirildi
Vücut savunma sistemini enfeksiyonlara karşı koruyan vitamin geliştirildi

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Halıcı, virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücuttaki savunma direncini artıran vitamin geliştirdi. Halıcı, "Vücut savunmamızı artıracak, kışı daha rahat geçirebilmek için multivitamin kompleksi. Ama tabii ki doğal kaynaklardan elde edilen bir ürün" dedi.

20 Ekim 2020 / Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi'nden önemli 'tedbir' uyarısı!
Bilim Kurulu Üyesi'nden önemli 'tedbir' uyarısı!

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin rehavete kapılmadan sürdürülmesi halinde, toplumun kış aylarını rahat geçireceğini söyledi. "Kovid-19 için aldığımız tedbirlerin tamamı mevsimsel gripten de koruyacağı için bu önlemleri almamız, aynı zamanda da mevsimsel gripten de korunmamızı sağlayacak." diyen Gündüz, "Bunu, adeta bir taş ile iki kuş vurmaya benzetiyorum. Kovid-19 için aldığımız bütün tedbirler, mevsimsel grip için de bizi korunaklı hale getirecektir." diye konuştu.

17 Ekim 2020 / Sağlık

10 soruda grip aşısıyla ilgili merak edilenler! AHESEN Başkanı Özer: Grip aşısı,  kronik hastalara tek seferliğine reçetesiz verilsin ''Koronavirüs beyinde kalıcı hasar bırakıyor'' Vural: Grip aşısı olduktan sonra rehavete kapılmayın Önce kime yapılacak? Grip aşısı için 5 puan şartı Biberonla beslenen bebekler her gün milyonlarca mikroplastik yutuyor 'Vaka sayısı düşerse yoğun bakımlardaki zatürre hastalarının da sayısı düşer' Vücut savunma sistemini enfeksiyonlara karşı koruyan vitamin geliştirildi Kritik mangal uyarısı: Mide kanserine neden olabilir Bilim Kurulu Üyesi'nden önemli 'tedbir' uyarısı!