Başkan Aktaş açıkladı! Bursa'daki vaka ve ölümler...

31 Mart 2020 Salı, 15:13
A

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gazetecilerle dijital platform üzerinden yaptığı basın toplantısında buluştu.

Bursa'da salgınının önüne geçmek için yapılan çalışmaları anlattı.

Aktaş, "Bursa özelinde gayet iyi gidiyoruz. Rakam şehir bazında verilmiyor. Bursa olarak iyi durumdayız. Vaka ve ölüm sayısını ortalama aldığımızda ortalamanın çok altındayız. Bu süreci en hassas şekilde geçip sorunsuz atlatmak istiyoruz. Yoğun testler yapılıyor. Süreç gayet iyi gidiyor. Sağlık teşkilatı konuya gayet vakıf. İl başkanımızla dün hem kriz masası, hem Sağlık Müdürümüzden bilgiler aldık. Umre ve yurtdışından gelenlerle alakalı karantina yapılıyor, ilgili kurumlar takip ediliyor" dedi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de kendileriyle yaptığım görüşmede Başkan Aktaş'ın açıklamalarına benzer ifadeler kullandı. 

Bursa'nın salgın sürecinde büyükşehirler arasında oldukça iyi bir noktada olduğunun altı çizildi.

Tabii ki bu durum rehavete sebep olmamalı. 

Tedbirler sıkı şekilde uygulanmalı.

Öte yandan Bursa'da su fatularıyla ilgili de yeni bir düzenlemeye gidildi. 

Aktaş, "Nisan ayında su faturası okunmayacak, son 3 ayın ortalamasının yarısı tahakkuk ettirilecek, daha sonraki aylarda eksik kalan tüketim mahsuplaştırılacak" dedi.

İş yerlerine ise fatura gönderilmeyecek. 

Virüsle mücadelede İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin çalışmaları sosyal medyada ses getirmişti.

Aktaş, konuyla ilgili "Bu durum korona virüs yarışmasına döndürüldü. Benim hiç kompleksim yok. Farklı siyasi partiden olsa da istifade ettiğim arkadaşlar var. Türkiye Belediye Birliği'nde telekonferansla toplantı yaptık. Yine kendi belediye başkanlarımızla toplantı yaptık. Bu işin partisi yok. Türkiye'de sıkıntı var. Birlik beraberlik milli dayanışmanın tam zamanı" yorumunda bulundu.

Başkan Aktaş; Bursa'da her gün 10 bin aileye 30 bin ücretsiz ekmek, 40 bin aileye pazar filesi dağıtacaklarını, ihtiyaç sahibi 30 bin aileye gıda 30 bin aileye hijyen kolisi vereceklerini de açıkladı.

Bu yardımlar önemli.

Önümüzdeki süreçte daha kapsamlı desteklere ihtiyaç olabileceğini de unutmamak gerekli.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları