Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Türkiye kırılgan ülkelerin neresinde

26 Temmuz 2021 Pazartesi, 08:38
A

Bir haftalık bayram tatili döneminde iç piyasalar kapalıyken, dış piyasalarda özellikle delta varyantına bağlı vaka artışları dalgalı bir seyir yaşandı. Gelişmiş ülkelerin piyasaları kısa bir türbülans yaşayıp tekrar kayıpların toparlanmasında öncü merkez bankalarından gelen destekleyici mesajların katkısı oldu. Gerek ABD Merkez Bankası (Fed), gerekse Avrupa Merkez Bankası para politikalarında bu aşamada değişiklik görülmüyor. En azından bir süre daha mevcut politikaların korunacağı mesajları her fırsatta veriliyor. Biz kapalı iken 22 Temmuz'da  Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında beklendiği üzere faiz ve politika değişimine gidilmedi, enflasyon hedeflerine ulaşana kadar para politikası çerçevesinin korunacağını, enflasyonda bir artış olduğunu fakat bunun büyük oranda geçici olması beklendiği söylendi.

Bugün Türkiye piyasalarında dışarıdaki toparlanma nedeniyle sakin bir başlangıç bekliyorum. Bayram esnasında dünyanın en önemli bankalarından olan Hollanda merkezli Rabobank tarafından ülkemizi de ilgilendiren önemli bir rapor yayınladı  Raporda, gelişmekte olan ülkeler kırılganlık haritası paylaşıldı. Raporda, ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının varlık alımlarını azaltmaları, hatta faiz aratışına gitmelerinin, gelişmekte olan ülke ekonomileri için aşağı yönlü risk oluşturacağı belirtildi. Gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki kırılganlıkları, döviz cinsi borçluluk, dış ticaret pozisyonu ve faiz riskleri başta olmak üzere çeşitli faktörleri hesaba katıldı

Türkiye, 18 ülkenin yer aldığı kırılganlık listesinde beşinci sırada yer aldı, en kırılgan ülke Arjantin oldu. 

Peki Türkiye değerlendirilen kriterlere göre ne durumda:

-Döviz rezervlerinin toplam ithalata oranının en düşük olduğu ülke. Raporda, döviz şoklarına karşı Meksika, Macaristan ve Türkiye'nin daha kırılgan olduğuna dikkat çekildi.

-Kamu borcunda Türkiye yüzde 60'a yaklaşan döviz payıyla Arjantin'in ardından ikinci sırada yer aldı.

-Reel sektör borçları içinde de yüzde 50'yi aşan payla Türkiye, Meksika ve Arjantin'in ardından üçüncü sırada yer aldı.

-Cari açığın milli gelire oranında Türkiye, yüzde 5,5'lik açıkla en kötü durumdaki ülke oldu.

-Enflasyon'da Türkiye, Arjantin'in ardından en yüksek enflasyona sahip ülke oldu.

-Ekonomik büyüme açısından Türkiye, Çin'in ardından en iyi durumdaki ülke oldu.

Dünyada düşük faiz ortamı ve bol likidite dönemi devam ediyor. Fakat bir yerde bunun sonu gelecek ve en kırılgan olan ülkeler bu dalgalanmada çok fazla etkilenecek. Türkiye ekonomisinde analizde belirtildiği gibi çok fazla kırılganlık var, dalgalar üzerimize gelmeden ivedilikle daha az kırılgan ve daha güçlü hale gelmemiz gerekmektedir.

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları