Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Enflasyon'da yangın var, Merkez Bankası yalnız kaldı

02 Ağustos 2021 Pazartesi, 10:04
A

Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın üçüncü enflasyon raporu yayınlandı. Bu rapor yılda 4 kez, ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında yayınlanıyor. İçeriklerindeki en önemli husus Merkez Bankası'nın yıl sonuna ilişkin paylaştığı enflasyon tahmini oluyor. TCMB 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etti. Buna göre önceki raporda yüzde 12,2 olan enflasyon tahminini yüzde 14,1'e yükseltildi, 2022 tahmini de yüzde 7,5'ten yüzde 7,8'e yükseltildi. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, rapora ilişkin yaptığı sunumda PPK toplantıları sonrası yapılan değerlendirmelere paralel açıklamalar yaptı. Başkan Kavcıoğlu, para politikasına yönelik olarak enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizinin güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceğini söyledi.  Soru cevap kısmında TCMB'nin gerekirse ilave sıkılaştırma yapıp yapmayacağı etrafında şekillendi fakat cevap olarak gerekirse yaparız demekten yine kaçındı. Bundan sonrası en büyük risk de burada yatıyor zaten.

Gelin bir de şimdi enflsyona bakalım. Temmuz ayı enflasyon rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  tarafından yarın 3 Ağustos Salı günü saat 10:00'da açıklanacak. Sagam Strateji Danışmanlık olarak benim de katıldığım Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 1,57 artış olacağı yönünde gerçekleşti. TÜFE'de Temmuz ayı ortalama tahmin yüzde 1,65 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 18,68, ortalama yüzde 18,76 olarak gerçekleşti. TÜFE'de aylık en yüksek ve en düşük artış beklentileri sırasıyla  yüzde 2,02 ve yüzde 1,05 şeklinde oluşurken, yıllık tahminler aynı sıralama ile yüzde 19,17 ve yüzde 18,07 oldu. Enflasyon yükselmeye devam ediyor ve bu gidişte Merkez Bankasının yüzde 19 olan faizine yaklaşacak.

Başkanı Kavcıoğlu enflasyonu ile mücadelede yanlız kaldığını ifade etti. TCMB Enflasyonla mücadelenin sadece Merkez Bankası'nın tek başına yapabileceği bir şey değil. TCMB ile birlikte hükümet, reel sektör ve tüm paydaşlar destek vermeli. Enflasyonu düşürmek için Sabır, Samimiyet ve kesinlikle Toplumsal mutabakat gerekiyor. Başta sabır olmak üzere özellikle uzun vadede bunların hiçbirini sağlayamadık. Merkez Bankasının, öncelikle istikrarlı politikalarla ve sıkça değişen başkanlarıyla son dönemde iyice bozulan imajını öncellikle düzeltmeli. Sonrasında diğer paydaşları ikna etmesi de daha kolay olacaktır. Enflasyonu düşürmek hem zor hem kolay bir iştir. Öncellikle bunun kararını hep birlikte verip sonrasında sabretmektir.

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler...

 

 

 


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları