Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

30 Mart 2021 Salı, 11:48

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Yaman Kaya

Ekonomi dünyasının konuştuğu Bursalı kadın iş insanı fark yarattı!

Yaman Kaya

yamankaya@bursadabugun.com

Pandeminin yarattığı ağır ekonomik tahribat, dünya geneli Türkiye özelinde büyük finansal zorlukları beraberine getirdi.

Sıkıntılı süreç devam ederken sanayide çarkların dönmesi artık her zamankinden daha da hayati.

Türkiye'nin üreten yüzü olan aktörlerin taleplerine yetkili mercilerin kulak vermesi, ülkenin geleceği için zaruri.

Günümüzde ekonomik gelişmeleri salt geleneksel reflekslerle okumak, anlamak, yorumlamak, sorunlara çözüm üretmek çok mümkün değil.

Tam da bu sebeple yeni nesil sanayicilerin ne dediğine odaklanmak gerekli.

Doğru bir kılavuza, 2021'in ruhunun da ötesine uzanan yol haritasına ihtiyaç var.

Bu bağlamda söz konusu rotanın belirlenmesinde önderlik yapabilecek önemli sivil dinamiklerin başında gelen Türkiye Genç İşadamları Derneği'nde (TÜGİAD) yeni dönem başladı.

TÜGİAD'ın İstanbul'da düzenlenen 18. Olağan Genel Kurulu'nda ilk kadın genel başkanı Bursalı Nilüfer Çevikel oldu.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un da katıldığı genel kurulda TÜGİAD'ın, açılımındaki 'iş adamları' ifadesi zamanın ruhuna uygun olarak 'iş insanları' şeklinde değiştirildi.

Yerinde takip ettiğim genel kurulda Çevikel'in Türk girişimcisini en iyi şekilde tanıtacağız misyonu dikkat çekti.

TÜGİAD'ın ilk kadın Genel Başkanı, "Amacımız Türk girişimcisinin Türkiye'de ve dünyada sesi olabilmek. Ulusal ve uluslararası arenada Türk girişimcisini en iyi şekilde tanıtabilmek adına lobi oluşturmak, üyelerimizin vizyonunu geliştirerek, onlara dünyanın kapılarını aralamak bizim 35 yıldır en önemli hedeflerimiz arasındadır" ifadelerini kullanırken heyecanlı olduğu kadar kararlıydı.

Enerjisi yüksek bir konuşma yapan Çevikel'in yeşil mutabakat ve dijital dönüşüm vurgusu da hayli önemliydi.

"Avrupa Yeşil Mutabakatı ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda da duyarlılığımızı artırmamız gerekir. Tükenmez dediğimiz kaynaklarımız tükenmek üzere. Muasır medeniyetler seviyesine ancak kadınların çalıştığı bir toplum ile gelebiliriz" ifadelerini kullanan Başkan Çevikel, "Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların artık karar verme mekanizmalarında bulunmalarını, yönetici kadrolarda çalışmalarını istiyoruz. Sanayinin omurgasını oluşturacağına inandığımız dijital dönüşüm de yıllardır TÜGİAD'ın en çok yatırım yaptığı ve uğruna bütün dünyayı dolaştığı en kritik konulardan biri. Teknoloji üretmek, genç beyinlerin işidir. Biz üyelerimizle bu alanda da çok başarılı işlere imza atacağımıza inanıyorum" dedi.

Kongre öncesi ve sonrasında konuşma fırsatı bulduğumuz TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Çevikel'den övgü dolu sözlerle bahsetti.

"Nilüfer Hanım iş hayatındaki başarıları, tecrübeleri ve birikimi, sivil toplum kuruluşlarındaki liderlikleri ile ekibiyle birlikte TÜGİAD'ı çok daha ilerilere başarı ile taşıyacaktır" açıklamasını yapan Şentop "Hep birlikte milletimizin, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin, masum ve mazlum milletlerin, dünyamızın geleceği için çalışmalıyız. Kaynaklarımızın verimli, planlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak zorundayız. Böyle yaptığımız takdirde gelecek günlerin, milletimiz ve insanlık için daha güzel ve güvenli olacağına inanıyorum" dedi. 

İş hayatında kadının adının olduğu yerde liyakat esas alındığında başarı da beraberinde geliyor.

Nilüfer Çevikel'in sinerjisiyle TÜGİAD'ın yeni ekonomik perspektifte ülkenin kalkınması bağlamında kilit rol oynamaması için hiçbir sebep bulunmuyor.

Böylesi bir süreçte ilk kadın genel başkan olarak fark yaratarak yola koyulmayı başaran Çevikel'in sergileyeceği performans ülkenin ekonomik yönelişinde belirleyici olabilecek potansiyele sahip.