Bursa'ya özel kısıtlama gelecek mi? "En az 14 gün tam kapanma..."

17 Kasım 2020 Salı, 11:32
A

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını can almayı sürdürüyor.

Bursa, İstanbul'dan sonra pandeminin etkisini en yoğun hissettirdiği illerin başında geliyor.

Bu durumun oluşmasının birincil sebebi çarkların dönmesinin gerekliliği!

Nasıl turizm sezonunda kapılar sonuna kadar açılıp kimseye ses çıkarılmadıysa, Bursa'da da fabrikalar tam gaz çalışmaya devam etti.

Salgının önüne geçmek için şalterleri tümden indirmeye pek çok ülke gibi bizim de gücümüz yetmedi.

Karşımıza günlük vaka sayısının 5.000'e dayandığı bir Bursa manzarası çıktı.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı" ifadelerini kullandı.

Ankara kulislerine restoranların sadece paket servisle hizmet vermesine müsaade edileceği, il bazlı sokağa çıkma kısıtlamalarının gelebileceği iddiaları yansıdı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nden bugün çıkacak kararların salgının seyriyle ilgili hayli kritik olacağını söylemek mümkün.

Okulların tatilinin uzamasından, 65 yaş ve üstüne getirilen kısıtlamanın daha da artırılmasına kadar pek çok seçenek masada.

İstanbul'dan sonra vaka patlaması yaşanan Bursa özelinde de belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulamasına geçilebileceği söylentisi gerçek olacak mı?

Ülke genelinde yeniden hafta sonu yasaklarına geçilecek mi?

Peki, bu kararlar alınsa da yeterli mi?

Pandemideki son durumu Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala'yla değerlendirdim.

Pala, kendisiyle yaptığım görüşmede "Bursa'daki durumu bilmiyoruz. Durumu bilmemek doğru bir yaklaşım değil. Süreç şeffaf yönetilmeli. Bursa'da "Hayat Eve Sığar" uygulaması dışında, doğrulanmış olguların, ölümlerin sayısı açık olarak ortaya konmalı. Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nün kayıtlarına baktığımızda Bursa'da diğer 5 yılın ortalamasına göre fazla ölüm var. Bu can kayıplarının ne kadarı salgın kaynaklı bilmiyoruz. Meslektaşlarımızdan, öğrencilerimizden, kurumlarda çalışan arkadaşlarımızdan gelen bilgilere baktığımızda düşündüğümüz şu: Bugün itibariyle Nisan ayından bile daha fazla olgu sayısı var. Bursa özelinde kalabalık yaşamın yoğun olduğu, insanların bir arada çalışmak zorunda kaldığı yerlerde çok vaka bulunuyor. Vaka oranı yüksekliğini incelediğimizde fiziksel mesafenin korunamadığı Yıldırım ilçesi karşımıza çıkıyor. Vaka sayısı yüksekliğinde Kestel, Gürsu; Hayat Eve Sığar uygulamasında aylardır kızarıklığını devam ettiriyor. Nilüfer ve Osmangazi'de de ciddi problem var. Bazı yerlerde uzun süredir sorunun var olması enfeksiyon zincirinin kırılamadığını gösteriyor. Kaynak doğru tespit edilmeli. Süper bulaştırıcı dediğimiz insan fazlalığı mevcutsa, ona göre önemler artırılmalı. Bunu da filyasyon çalışması düzgün yapılırsa öğrenebiliriz. Ancak aylardır bahsettiğimiz yerlerde kızarıklığın sürmesi enfeksiyon zincirinin kırılamadığını ortaya koyuyor. Veriler şeffaf bir şekilde paylaşılmalı. Böylelikle bilimsel olarak veriler değerlendirilebilir.  Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının doğru olup olmadığı gerçek verilerle tartışılabilir" dedi.

"BURSA'DA EN AZ 14 GÜN TAM KAPANMA YAPILMALI!"

"Bugün itibariyle bizim gözlediğimiz vaka sayılarındaki artış, hastanelerde yoğun bakım yatağı bulunmaması sorunları daha ektili önlemleri gerekli kılıyor" açıklamasını yapan Pala, "Benim önerim en az 14 gün, mümkünse de 28 gün tam kapanma yapılmasıdır. Sadece restoranları kapatmak yetmez. Ancak şunun altını çizmeliyim: Tam kapanmanın koşulları oluşturulmadan bu karar verilmemelidir. Kayıt dışı, gündelik çalışan esnaf gibi insanlara devlet kaynak aktarmadan tam kapanma kararı doğru olmaz. Virüsten korumaya çalışırken insanları ekonomik olarak başka bir yıkıma uğratmamalıyız. Doğal gaz, elektrik belirli gruplara ücretsiz verilmeli. Özel sektör çalışanları ücretli izne çıkarılmalı. Özel sektörü kapsamayacak, hafta sonu yapılacak kısmi kapanma kararı alınırsa bu süreci yönetmeye yetmeyecek. Yoğun bakımlar dolu. Bursa'nın büyük üç hastanesine gidin bakın. Kapanma olmadan, salgının hızını kesmeden, pandemi sürecinde sağlık sisteminin vakalara daha fazla yanıt vermesi zor olabilir" şeklinde konuştu.

BURSAGAZ'DAN BİR AÇIKLAMA DAHA GELDİ

9 Kasım pazartesi günü kaleme aldığım "Vaka patlaması yaşanan Bursa'da dev şirket ölümü gösterip sıtmaya mı razı ediyor?" başlıklı yazıma da Bursagaz açıklama gönderdi.

Bursagaz'la ilgili süreci yerinde takip etme kararı aldım.

İstanbul ve Bursa'da incelemelerde bulunacak, gözlemlerimi de yine buradan aktaracağım.

Şimdiyse noktasına, virgülüne dokunmadan Bursagaz'ın gönderdiği açıklamayı aynen yayınlıyorum:

"Sayın Yaman Kaya,

Öncelikle, bursadabugun.com sitenizde 3 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan yazınıza yönelik hazırladığımız bilgilendirme metnine, tarafsız gazetecilik ilkesi ışığında köşenizde yer verdiğiniz için teşekkür ederiz. 9 Kasım 2020 tarihinde kaleme aldığınız yazınızda yer alan sorularınıza ilişkin bilgilendirme metnimizi de,  sizi ve kamuoyunu aydınlatmak üzere paylaşmak isteriz.

Doğal gaz dağıtım sektörü tamamen regüle bir yapıya sahip olup, doğal gaz dağıtım şirketlerinin faaliyetleri ile müşteri hizmetlerine ilişkin usul ve esaslar da mevzuat ile belirlenmiştir. Tüm dağıtım şirketleri gibi Bursagaz da, bu kapsamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) mevzuatlarına uymakla yükümlüdür.  Doğal gaz arzının durdurulması konusu; Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Madde 44'de şu şekilde açıklanmıştır. "Dağıtım şirketince; müşterinin; ödenmemiş faturalarına esas tüketim miktarının 50 metreküpü geçmesi halinde, faturanın son ödeme tarihinden itibaren on beş gün içerisinde ödenmemesi halinde, fatura borcundan dolayı doğal gaz kesintisi yapılacağının en az üç gün önceden,  bir tanesi adrese ihbarname olmak kaydıyla; kısa mesaj, telefon, e-posta, ihbarname, fatura altında bildirim vb. yöntemlerden de en az ikisi yoluyla haber verilmek suretiyle, doğal gaz kesilerek hizmet durdurulur ve bu hususlar müşteri sözleşmesinde belirtilir."

Hayatın her alanında sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi hedefiyle kamu otoriteleri tarafından kademeli olarak başlatılan normalleşme adımları kapsamında da, bu yönetmeliğe uymak zorunda olduğumuzu bir kez daha yinelemek, tüm iş süreçlerimizin mevzuatlara uygun nitelikte yürütüldüğünü belirtmek isteriz. Ek olarak, koronavirüs ile mücadele sürecinde mart-haziran döneminde güvenlik sebebi dışında hiçbir sayacın kapatılmadığını özellikle vurgulamak isteriz.

"Depozito bedelleri" ile ilgili ise şirketimiz, EPDK'nın 3603 ve 6807 numaralı kurul kararlarına uyumlu olarak hareket etmekte, söz konusu kararlarda açık ve net bir şekilde tanımlanan prosedürler doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.  Buradan hareketle, 3603 numaralı kurul kararına uygun nitelikte belirlenen depozito bedellerinde, bir sonraki aşamada devreye giren 6807 numaralı kurul kararı doğrultusunda bir güncelleme yapılması gerekiyorsa yapılmaktadır.

Bu kapsamda, bir önceki açıklamamızda paylaştığımız üzere; "Bursagaz'ın güvence bedeli belirleme süreci, EPDK'nın yönergesi doğrultusunda gerçekleşir. EPDK'nın 28/12/2001 tarih ve 3603 sayılı kurul kararı Madde 5'te "Şehir içi dağıtım şirketleri tarafından serbest tüketicilere uygulanacak güvence bedeli taraflar arasında serbestçe belirlenir" denilmektedir.  Bu kapsamda müracaat eden serbest müşterilerimiz ile çalışma günü ve saati üzerinden uzlaşma sağlanarak, yakıcı cihazların ortalama saatlik tüketimi (metreküp/saat) doğal gaz birim fiyat ile çarpılarak iki aylık tüketimi belirlenir. Çalışma günü ve saati ilgili meslek sınıfının standartları dışında ise müşterimizin talebi üzerine görüşülerek özel durumuna göre tekrar değerlendirme yapılarak güvence bedeli oluşturulur." 

4 dağ ilçesi; Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık, 2016 yılında EPDK'ya yaptığımız başvuru üzerine lisans alanımıza dahil edilmiş, projemizin yatırım ve gider bütçesinin onay süreci ise yine EPDK tarafından 2018 yılında tamamlanmıştır. Onay süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte, şirketimiz hızla altyapı çalışmalarına başlamış ve projenin ilk fazı olan Keles ilçesine 2019 yılında doğal gaz hizmeti verilmeye başlanmıştır. Keles'ten, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'a uzanan ana hattın ve üç ilçedeki şehir içi hatların çalışmaları ise devam etmektedir. Hedefimiz bu yıl içinde, bu üç ilçedeki vatandaşlarımızı da ekonomik, çevreci, konforlu ve güvenli yakıt doğal gaz ile buluşturmaktır.

Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerindeki ilk abonelik müracaatları için, ilçe belediyelerinin bizlere tahsis ettiği işlem merkezleri 2021 yılı mart ayı sonuna kadar açık olacaktır. Bu tarihten sonraki süreçler için ise bayi uygulaması başlatılması planlanmaktadır. Henüz proje aşamasında olan çalışmamız faaliyete geçtiğinde, sizinle ayrıca detaylı bilgi paylaşacağız.

Müşteri merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar, sadece ilk müracaat işlemlerini içermekte olup, temel öncelik böylelikle adres ve imar durumu gibi teyitlerin yapılabilmesi gerekliliğidir.

4646 sayılı Doğal gaz Piyasası kanununa göre;  yatırım ve doğal gaz hizmeti götürme koşulları belirlenmekte, bu kapsamda da işlemlerin doğru adrese yapılabilmesi için adres teyidi ve imar durumu sorgusu gerekmektedir. Bursa ilinde yatırım götürülen bölgelerdeki doğal gaz penetrasyon oranı yüzde 95'lerin üzerindedir. Abonelik başvuruları ağırlıklı olarak yeni inşaatlardan ve yeni yatırım bölgelerinden alınmaktadır. Bu kapsamda da adres teyidi ve imar durumlarını sorgulamak için yapılan abonelik başvuruları,  tüm müşteri iletişimine yönelik işlemlerimizin yüzde 5'ini oluşturmaktadır. Abonelik (ilk müracaat) dışındaki diğer bütün talepler için ise abonelerimiz her türlü işlemlerini ofisimize gelmeden; çağrı merkezi, online işlemler ve e-devlet gibi kanallardan kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Bursagaz faturalarının ödeme işlemlerine yönelik ise bir kez daha belirtmek isteriz ki; PTT üzerinden yapılan fatura ödeme işlemlerinde hizmet bedeli PTT tarafından tahsil edilmektedir. Bu hizmet bedelini ödemek istemeyen abonelerimiz, anlaşmalı 23 banka ve şubelerinden ödeme yapabileceği gibi, Bursagaz Genel Müdürlük binamızda bulunan veznemiz aracılığıyla da ödeme yapabilirler. Aynı zamanda banka veya kredi kartlarından otomatik ödeme talimatı verebilir,  www.bursagaz.com web sayfamızdan ve sesli yanıt sistemi üzerinden de fatura ödemesi gerçekleştirilebilirler.

Bilginize sunarız. 

Saygılarımızla

Bursagaz"


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları