Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

16 Mart 2021 Salı, 13:49

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Yaman Kaya

Bursa'nın Acemler düğümü böyle çözülecek!

Yaman Kaya

yamankaya@bursadabugun.com

Bursa'nın en önemli sorunu şehir içinde yaşanan trafik kaosu. 

Söz konusu durumun ana nedeniyse kentin tek ana artere sıkışması.

Şüphesiz ki seneler önceden günümüze kadar yapılan yanlış planlamalarla kördüğüm haline gelen, çözümü de çok olmayan bir düğüm Acemler

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, seçim döneminde trafik konusunu kent gündeminden çıkaracağını açıklamıştı. 

Bu bağlamda önemli adımlar gelmeye başladı. 

Acemler'de yaklaşık yüzde 27 oranında rahatlama sağlayacak hamlelerden bahsetmeden pandeminin altını çizmek önemli. 

Zira Kovid-19 sadece Bursa'nın değil; Türkiye'nin, hatta dünyanın dengelerini değiştirdi.

Ekonomik anlamda yaşanılan tahribat ortada. 

Buna virüs korkusuyla doğal olarak toplu ulaşımın büyük oranda terk edilmesi eklenince ortaya katlanılması güç bir tablo çıktı. 

Zira artık günün her saatinde yoğun trafikle karşılaşılıyor. 

Sayılar çarpıcı.

İstanbul'daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden daha fazla araç geçişinin gerçekleştiği Acemler Kavşağı'ndan pandemi öncesinde günlük ortalama 210 bin araç geçiyordu.  

Pandemi döneminde ise aynı noktada günlük ortalama 266 bin araç geçişi var.

Pandemi öncesine göre %27'lik bir artış söz konusu. 

Toplu taşımada ise pandeminin yaşanmadığı 2019 yılı ile 2020 kıyaslandığında ortalama %50 bir azalma oldu.. 

2020'nin ilk 3 ayının pandemi öncesi dönem olduğu da dikkate alındığında 2020 Nisan sonrasından günümüze varan süreçte Bursa'da bireysel araç ile ulaşım tercihi önemli ölçüde artış gösterdi.

Mevcut durumu değerlendirirken, Büyükşehir Belediyesi'nden edinilen bu verileri unutmamak gerekir.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin, Refik Özen, Atilla Ödünç, Zafer Işık, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, parti ve belediye yöneticileriyle dün Acemler bölgesinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Aktaş, "Yatırım bütçemizin birçoğunu toplu taşıma, trafik ve ulaşımla alakalı yatırımlara yönlendiriyoruz. İnşallah bunu zaman içerisinde çok net bir şekilde göreceğiz. Çalışmaların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Otopark ve tüp geçit alanında 3-4 ayda çalışmalar bitirilecek. BUSKİ tarafında yan yollar var. O da yılsonuna kadar biter diye düşünüyoruz. 2022 sonuna kadar çalışmaların tamamı bitirilmiş olur. Büyük bir kısmını ise bu yılsonunda bitirmiş olacağız. Yaptığımız simülasyonlardaki sayımlar neticesinde trafikte yaklaşık yüzde 27 gibi bir rahatlama sağlanacak" ifadelerini kullandı.

Peki, Acemler düğümünü hangi adımlar gevşetecek?

Maddeler halinde şöyle:

1 -   OULU CADDESİ ALT GEÇİDİ

Hayran Caddesi yönünden (Hastane ve Stad) gelen trafik kesintisiz ve anayolu engellemeden Acemler Kavşağı'na erişim sağlayabilecek.

2 -   K5 (ŞEHİTLİK) KÖPRÜSÜ

Hayran Caddesi ile Şehitlik Caddesi arasında yeni bir geçiş imkanı sağlayarak Acemler Kavşağı ve Orhaneli Kavşağı üzerindeki trafik yükünü hafifletecek. Bununla bereber Hat Caddesi Bağlantısınında oluşturulmasıyla trafiği önemli ölçüde rahatlatacak yeni bir arter Bursa'ya kazandırılacak.

3 -   STADYUM_ MUDANYA KAVŞAĞI ARASI BAĞLANTI KÖPRÜSÜ

Beşevler - Çekirge - Dikkaldırım - Stadyum - Ali Osman Sönmez Hastanesi yönünden gelen trafiğin Mudanya Yoluna bağlantısını sağlayarak Acemler Kavşağı ve Orhaneli Kavşağı üzerindeki trafik yükünü hafifletecek.

4 -   SOĞUKKUYU ÜST GEÇİDİ

Beşevler - Çekirge - Dikkaldırım - Stadyum - Ali Osman Sönmez Hastanesi yönünden gelen trafiğin Yunuseli ve Avrupa Konseyi Bulvarı yönüne geçişine imkan vererek Acemler Kavşağı ve Orhaneli Kavşağı üzerindeki trafik yükünü hafifletecek.

5 -   ACEMLER KAVŞAĞI - MUDANYA KAVŞAĞI ARASI SERVİS YOLU

Acemler Kavşağı ile Mudanya kavşağı arasındaki yan yol bağlantılarını toplayarak bu akımların anayol trafiğini olumsuz etkilemesi engellenecek.

6 -   HAT CADDESİ DEVAMI 21.5 m İMAR YOLU

Zübeyde Hanım Caddesi ile Hayran Caddesi arasında bulunan imar yolu koridorunun açılması ile Çekirge Bölgesinde oluşan trafik sıkışıklığı bu aks üzerinden ana arterlere dağıtılabilecek.

Projelerin çoğunun bu yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.

Bursalılar da ulaşımda nefes almayı bekliyor. 

Başkan Aktaş'ın Acemler sorununu çözmek için kararlı olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Yatırımların yükü ne ölçüde hafifleteceğini ise önümüzdeki süreç gösterecek.