Bursa'da gözler Nilüfer'de!

30 Kasım 2018 Cuma, 14:34
A

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimde  aday  olmak isteyen belediye başkan yardımcılarının da görevlerinden istifa etmeleri gerektiğine karar vermişti.

Mustafa Bozbey'in CHP'nin Büyükşehir adayı olmasının resmi ilana kalmasının ardından gözler Nilüfer'de seçmenin karşısına kim çıkacak sorusuna kilitlendi.

Dün görüştüğüm Başkan Bozbey, bu konuda konuşmak şu an için erken dese de yerel siyasi kulisler bir hayli hareketlendi.

Nilüfer Belediyesi'nde başkan yardımcısı olarak görev yapan Turgay Erdem, Adil Kayaoğlu ve Yalçın Işıkyıldız YSK kararı gereği bugün görevlerinden istifa etti.

Bozbey'in büyükşehir adaylığı ilan edildikten sonra Nilüfer'de seçmenin karşısına çıkacak isim şüphesiz kritik öneme sahip olacak.

Bu noktada olası başkan adayları arasında Turgay Erdem'in ismi geçiyor.

Yine bugün görevinden istifa eden Yalçın Işıkyıldız'ın adı siyasi kulislere yansımıştı.

Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal'a da aday olması yönünde talep geldiği bildiriliyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sivil toplum kuruluşlarınca ismi kamuoyunda dillendirilenlerden...

Daha önce defalarca aday olmayacağını söylemesine karşın ismi ısrarla gündeme getirilmeye devam eden Dr. Ceyhun İrgil'le bugün bir kez daha görüştüm.

"Siyaset ilke işidir" sözünü vurgulayan Ceyhun Hoca, eşine artık hemen hiç rastlanmayan takdire şayan duruşunu sürdürüyor.

Ceyhun Hoca, bu seçimde asla aday olmayacak.

İrgil'in görüşmemizde sarf ettiği "Gençlerimiz var. Onlara da artık fırsat verelim" cümlesinin altını çizmekte fayda var.

Siyaset şüphesiz ki ilke ve duruş işi.

Ancak bu nitelikler maalesef herkeste bulunmuyor.

"2019'da ben ve arkadaşlarım hiçbir yere aday olmayacak" diyerek İl Başkanlığı'na seçilen Hüseyin Akkuş'un Nilüfer koltuğu için uzun süredir çalışma yürüttüğü biliniyor.

Akkuş'un yönetimi çok sayıda istifayla sarsılmıştı. Yedek üyelerle ayakta kalmaya çalışan ve her an görevden alınması gündemde olan Akkuş'un adaylık peşinde koşması şaşırtıcı bulunuyor.

Bugün kendisiyle yaptığım görüşmede, "Nilüfer'e aday değilim" diyemedi.

Akkuş, "Genel merkezin vereceği her türlü göreve hazırım" açıklamasını yineledi.

Tehditler, kumpaslar, çatışmalar...

Bakalım, bunca skandaldan sonra genel merkez Akkuş'u görevden mi alacak yoksa ilçe örgütünün neredeyse tamamıyla kavgalı olduğu Nilüfer'e aday mı yapacak?

Adaylarla ilgili rapor hazırlamak üzere Bursa'ya gelen Parti Meclis Üyesi Erdal Aksünger, kentten ayrılmadan önce Nilüfer örgütüne karşı kimsenin aday gösterilmeyeceğini net bir dille ifade etmişti.

Kim, ne kadar sözünün eri?

Bekleyip, göreceğiz...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları