Bugün seçim olsa kim kazanır? "Bursa kamuoyu diyor ki..."

01 Ekim 2020 Perşembe, 09:32
A

Bu soruyu Bursa siyasetinin en önemli aktörlerinden AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman'a sordum.

Başkan Salman'ın yanıtı "Genel merkezimizin yaptığı anketlere ve çalışmalara göre oy oranımız geçen seçime göre arttı. Bunun içerisinde pandemi döneminde sağlık sisteminde yapılan yatırımların, ekonomik anlamda verilen desteklerin, şehrin ana arterlerinde gerçekleştirdiğimiz asfalt ve karayolu çalışmalarının etkisi var. Bursa kamuoyu diyor ki evet bu adamlar önemli meselelerde üstlerine düşenleri yapıyorlar. En azından hanlar bölgesiyle; Bursa'nın yeşili, trafiği ve ulaşımıyla alakalı yapılacak çalışmaları anlattık. T2 hattıyla ilgili süreçten, Emek'ten Şehir Hastanesi'ne uzanacak metro hattıyla ilgili  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'yla görüşüldü. İhale süreci önümüzdeki günlerde bitecek. Hızlı trenin ihalesi yapıldı. Başından beri endüstriyel anlamda da kullanılacak bir alt yapısı olduğu için yüksek hızlı tren değil hızlı tren olacak. Yüksek hızlı trenle, hızlı tren arasında Ankara'dan Bursa'ya gelirken yaklaşık 20 dakika fark var" şeklinde oldu.

Bursa, Türkiye ekonomisinin lokomotif kentleri arasında yer alıyor.

AK Parti açısından da ayrı öneme sahip.

Zira geride bıraktığımız yerel seçimde İstanbul ve Ankara'da yönetimin el değiştirmesi Bursa'yı büyükşehirler arasında farklı noktaya taşıdı.

Kongre sürecini tamamlamak üzere olan AK Parti Bursa teşkilatında bu dönem iktidar rehavetini değil, slogan olan "canla, başla" çalışma ve birliktelik vurgusunun öne çıktığını gözlemlemek mümkün.

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Bursada Bugün ekibiyle gerçekleştirdiğimiz ziyarette çarpıcı mesajlar verdi.

Salman, yaratılmaya çalışılan suni algıların aksine "AK Parti'de şu anda ciddi boyutta birlik, bütünlük olduğunu düşünüyorum. Bizim il başkanlığımız döneminde özellikle bu beraberliği sağladık, aslında öncesinde de vardı ama ben o dönemler için çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Çok farklı süreçler yaşadı Türkiye. 2012'den itibaren 17-25 Aralık, FETÖ süreçlerinde parti içinde bir takım kopmalar oldu. O gün farklı görüşte olanlar bugün farklı düşünebiliyor. Bursa'da böyle bir şeyi yaşamadık. Şu anda 11 milletvekilimiz var bunlardan iki tanesi bakan, hemen hemen kongrelerimizin hepsinde bir aradayız ve birlik, beraberlik içindeyiz. Düşünün İznik ilçe başkanımız Harmancık kongremize kendi isteğiyle geliyor. Pandemiden dolayı çok fazla misafir çağırmak istemememize rağmen büyük katılım oluşuyor" ifadelerini kullandı.

"Bir siyasi partinin yapabileceği en ciddi birlik beraberliğin olduğu yapı olduğumuzu düşünüyoruz. Aynı sülalede, aynı ailede bile ailenin bazı üyeleriyle fikir ayrılıkları yaşayabiliyoruz, darılmalarımız olabilir. Bursa'da biz 370 bin üyesi olan bir partiyiz. Sadece aktif organizasyonel olarak 2 bin kişilik bir aileyiz" diyen Başkan Salman, "Böyle baktığınızda birlik beraberliğin bundan daha fazla olması mümkün gözükmüyor. Çok fazla fikir ayrılığı yaşamıyoruz. Şöyle bir durumumuz var, benden önce 6 tane il başkanı olmuş. Önceki dönem il başkanlarımıza kongrelerimizde divan başkanlığı yaptırdığımız oldu. Yani eski görev alanlarla da iletişimimiz çok iyi. Türk siyasetinde bu kadar etkili olmuş güçlü figürlerin bir arada bulunduğu bir sürece göre inanılmaz birlik beraberlik ve hoşgörü içindeyiz. İnsanlar arasında belli konularda farklı görüşler olabilir isimler arasında da olur ama bu kopukluk var şeklinde algılanmamalı. Hakkımızda farklı şeyler söyleyenler sözlerine itibar edilebilecek insanlar değil" açıklamasını yaptı.

Belediye başkanları ve milletvekilleriyle bütünleşen Başkan Salman, süreç olağan seyrinde devam ederse bir dönem daha görev almayı sürdürecek.

Açıklanan takvimde aksama olmazsa Bursa 2023'e kadar ulaşımdan, Hanlar Bölgesi'ndeki tarihi dönüşüme pek çok farklı başlıkta yılların özlemi yatırımlara sonunda kavuşacak.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları