Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Enflasyon yükselmeye devam ediyor

05 Ekim 2021 Salı, 10:29
A

Normalde yazılarımızı hafta başı gönderiyoruz. Bu yazı için dün açıklanan enflasyonu bekleyelim dedik. Eylül ayında manşet TÜFE enflasyonu, %1.25 ile piyasa beklentisine yakın gerçekleşti. Böylece yıllık TÜFE enflasyonu %19.25'ten %19.58'e çıktı. Yıllık çekirdek enflasyon, %16.76'dan %16.98'e yükselirken, yıllık ÜFE 15 ay sonra ilk kez önceki aya göre azaldı (%45.52'den %43.96'ya). Bundan sonra Merkez Bankası'nın daha fazla ağırlık vereceğini belirttiği çekirdek enflasyon piyasa beklentisinin aksine yükseliş gösterdi. Gıda, enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri ve altını dışarıda bırakan C-endeksi enflasyonu %16.76'dan %16,98'a yükseldi.

Gıda fiyatları, Temmuz ve Ağustos aylarında hızlı yükseldikten sonra Eylül ayında mevsimsel eğilimine dönerek normalleşti. Öte yandan özellikle yakacak grubundaki yüksek fiyat artışının etkisiyle yıllık enerji enflasyonunda hızlı artış oldu. Talep ve kur kaynaklı artışlar gerçekleşmeye devam ediyor. ÜFE yıllık enflasyonun %45'a yakın olması nedeniyle maliyet kaynaklı faktörler, TÜFE üstünde önemli bir risk oluşturmaya devam ediyor. Küresel emtia fiyatlarının yüksek seyri, tedarik sorunları, kuraklık nedeniyle gıda fiyatlarındaki olumsuz etkiler nedenleriyle enflasyon görünümündeki riskler önemini korumaya devam ediyor. Türkiye'de şu anda, enflasyonun üç ana nedeni olan güçlü talep, maliyet unsurları ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmadır. TL'de değer kaybının devam etmesi durumunda, maliyet unsurlarıyla fiyatlama davranışlarında bozulmanın etkisi bundan sonrası için de risk oluşturmaya devam edecek.

Merkez Bankası, geçici enflasyonist etkileri dikkate alarak 23 Eylül'de politika faizini %18'e indirdi ve bizce büyük bir hata yaptı. Kur yükselmeye devam etti ve bu gelecek enflasyona etki edecek. Geçici beklenen enflasyon artışları bu kur artışları yüzünden kalıcı hale gelebilir. Önümüzdeki dönem para politikasına ilişkin net bir sinyal verilmemesi nedeniyle faiz kararlarına ilişkin belirsizlik yüksek kalmaya devam edecek gibi görünüyor. TCMB Eylül'deki politika duruşu değişikliğiyle birlikte politika faizinin geniş anlamda enflasyonla bağlantısını koparmış olduğunu gösterdi. Bu nedenle, çekirdek enflasyonun %17'ye çıkması ve politika faiziyle aradaki farkın 1 puana inmesi Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmeyeceği anlamına gelmiyor. TCMB, politika faizini manşet, çekirdek ya da gıda-dışı enflasyonun üzerinde tutacağına dair bir taahhütte bulunmuyor.  Tüm bunlara rağmen mevcut şartlara göre Merkez Bankasını 21 Ekim toplantısında faiz indirimine ara verip Kasım ayında devam edeceğini düşünüyoruz. Ekim ayında faiz  indirmesi mevcut şartlara göze alarak riskleri ciddi bir şekilde artıracaktır, bunun yerine kasım ayında indirmesi, ekim ayı baz etkisi yüzünden düşecek enflasyon ile birlikte, en doğru zaman olacaktır.

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları