Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

05 Kasım 2019 Salı, 08:58

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Enflasyon ve ABD'den Türkiye görünümü

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Enflasyon

Beklenen enflasyon geldi. Ekim'de manşet TÜFE enflasyonu, yüzde 2.00 ile piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Böylece yıllık TÜFE enflasyonu yüzde 9.26'dan yüzde 8.55'e, Aralık 2016 sonrası en düşük seviyeye indi.Yıllık çekirdek enflasyon yüzde 7.54'ten yüzde 6.67'ye, yıllık ÜFE enflasyonu ise yüzde 2.45'ten yüzde 1.70'e düştü.Böylece baz etkisi bu yıl son bir kez pozitif anlamda çalışmış oldu. Hem çekirdek hem de gıda aylık fiyat artışının Ekim 2018'e göre daha sınırlı olmasının katkısıyla enflasyon geneline yayılan düşüş eğilimi devam etti. Enflasyonu düşürücü bu etkinin yıllık enflasyon hesaplama döneminden çıkmasıyla, yıllık enflasyonun Kasım ayıyla birlikte  yükselecek. Genel olarak yılsonunda enflasyonun TCMB beklentisine paralel  yüzde 12 civarında  ve biraz daha altında gerçekleşeceği bekleniyor.Böylece yüzde 14 olan politika faiz olan Merkez Bankasının artık çok sınırlı faiz düşerebilir. 12 Aralık toplantısında muhtemelen 50-100 baz puan faiz indirimi ile yılı kapatacaktır.2020'nin ilk aylarında ise TL'de dengeli bir görünümün korunacağı varsayımı ile enflasyonun seyrinde özellikle gıda enflasyonu ve talepteki canlanmanın seviyesi etkili olacak.    

Yale Üniversitesi konuşmam ve ABD'den görünüm

Geçen hafta ABD de Yale Üniversitesinde yıllık yapılan konferansta konuşmacı olarak davet edildim. Davet edildiğim üç ay önce Türkiye ve Abd ile ilişkiler gergin değildi. Böylece bu geçtiğimiz zor dönemde hem Avrupa, hem Türkiye'deki son makrorekonomik gelişmelerini, Türkiye de uzun vadede yatırım fırsatlarını değerlendirdim.  Konferansta sorular kısmında gelen yoğun sorulardan Barış Pınarı operasyonunun dilim döndüğü kadar haklı gerekçelerini de anlatmaya çalıştım. Konferansta aranan en önemli sorulardan çok uzun bir büyüme döneminden sonra ABD'de gelecek krizin ne zaman çıkacağı ve nasıl hasarlar verebileceği idi.

Bir hafta boyunca kaldığım ABD'de Türkiye ile ilgili gözüme çarpan önemli gördüğüm iki tespiti sizinle paylaşmak istiyorum: 1) Türkiye ile ilgili genellikle hep negatif bir yayıncılık yapılması/ algı oluşturulması ve 2) Türkiye'nin ABD'de (daha geniş anlamdayurtdışında) çok ciddi bir lobby eksikliğini olması. Bu konu ile ilgili yazımı bitirirken naçizane tavsiyem liyakat sahibi kişilerle ve kurumlarla yurtdışında lobby faaliyetlerine bir an önceönem verilmesi gerekmektedir.

Herkeseiyi haftalar diliyorum...