1952'den 2022'ye 'en sevdiklerim!'

2022.12.28 17:45 - Son Güncellenme: 2022.12.28 17:45
A

Yeni yıl gelirken, eskisi bitiyor ya;

Adettendir yazılısı, sosyali, görseli yani medyanın alayı çokça kafalarına, az biraz nabız yoklamalara, bir tutamcık da nabza göre şerbet vererek listelerini yayınlamak için sıraya girmiş durumdalar.

En çok izlenen filmler;

En çok okunan kitaplar;

En çok dinlenen şarkılar;

Yılın sporcusu,

Yılın takımı;

Yılın spor olayları;

Şimdi sürç-i lisan edecek olursam affola;

Tevellüt geriye sarmaya başlayınca kafayı resetleyerek  bugünlere adapte olabilmek öyle pek kolay olmuyor!

Farzımuhal;

2022'nin en çok dinlenen şarkısı 'Köfn'den 'Bi tek ben anlarım'mış!

Dinlesem de sözleriyle ne anlatmak istediğini anlayamadım!

Türü de bana garip geldi; 'alternatif müzikmiş!';

Neyse ne artık;

Cem Karaca, Barış Manco, Ersen Dadaşlar, Moğollar, Mavi Işıklar, Erkin Koray gibi en baba Anadolu pop-Anadolu rock'cılarla gençlik yıllarında hasbıhal etmiş;

Ayten Alpman'ın 'Memleketim', Berkant Argürgen'in 'Samanyolu',  Selda Bağcan'ın ' Gesi Bağları / Ah Yalan dünya', Nükhet Duru'nun 'Ben sana vurgunum / Beni benimle bırak' Ayferi'nin 'Ben bir çingeneyim' soundlarıyla çocukluktan delikanlılığa terfi etmiş bir kuşağın temsilcisi olarak;

R&B, techno, rapa evrilmiş bugünün müziği benim ruhumun derinlerinde bir sam yeli bile estiremiyor; kızmak serbesttir!

Ne diyeyim; benim kusurum; sizin beğeniniz olsun.

Beni Oscar Harris, Matt Monroe, Tom Jones, Cliff Richard Elgelbert Humperdinck, Whitney Houston, Pink Floyt, Deep Purple,  Duran Duran Bonem M, ABBA ile tek başıma bırakın.

Bırakın da 'Deliah'la 18 yaşıma;

'The Wall'le en deli çağlarım 20'den sonralara;

'Rasputin' çalarken sıralarında tempo tuttuğum üniversite yıllarıma gideyim;

'Esmer çingenem' Mariska Veres grubu Shocking Blue'nun 'Venüs' şarkısıyla nirvanaya yükselirken; parçadaki o unutulmaz gitar soloda tellerini adeta koparırcasına konuşturan Robbie Wan Leeuven'i hatırlayayım;

Whitney Houston'u 'I will always love you' yu her dinleyişimde hep o unutulmaz filmi 'Body guard' ile Kevin Costner' geçsin gözlerimin önüne

The Who denince de 'pinball wizard' şarkısı kulaklarımın pasını gidersin.

Z kuşağı okuyacak olursa bu satırları ne kadar kızacaktır belki bana ama olsun.

68 kuşağının bir tık aşağısından gelen entelektüel bir devrimci ve su katılmamış Atatürkçü olarak her türlü eleştiri başımın üstüne.

Bugünün 'enleri'ni kendi kuşağımın idollerine asla ve kata değişmem.

Atatürk'ün Nutuk'unu ezberlemiş bir devrimci;

Halil İnalcık kitaplarıyla Osmanlı tarihini belleğine kazımış bir ılımlı muhafazakar olmak günün terminolojisi içinde 'söz dinleyen insan' profiliyle örtüşüyor olsa da (!)

Karl Marx'ın 'Kapital'ini de yapmadığı mesleğinin gereği olarak az buçuk okumuş farklı bir prototip olarak duruyorum karşınızda.

Pandemiden bu yana sinemanın kapısından adımını atmamış bir beyaz perde tutkunu olarak bugünün filmleriyle ilgili ahkam kesecek değilim.

Neleri sevdiğime gelince;

'Kuzuların sessizliği'ni 2 kez sinemadan, 4 kez televizyondan izlediğim için gerilim- korku filmleri vazgeçilmezimdir.

Bayağı da olmuş...

İnception / Başlangıç /

Alfred Hitchook'un bütün filmleri;

Yerlilerden

'Selvi boylum, al yazmalım';

'Anayurt Oteli',

Komedi türünde Gülse Birsel harikası olan 'Aile arasında'.

1952'den 2022'ye 'enler'im üç aşağı, beş yukarı böyle.

Yarın ve cuma günü köşemde 'Bursa'da, Türkiye'de, dünyada yılın spor olayları ve sporcuları' listem olacak.

O zaman okumaya devam...

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları