Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yüz dolgusu aşıya engel mi? Uzmanından açıklama

ABD'de biyoteknoloji şirketi Moderna'nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının, yüz dolgusu olan kadınlarda alerjik reaksiyona neden olduğu iddiası tartışma yaratırken, Op. Dr. Kayan, "Reaksiyonların sebebi dolgu değil, alerjik bünye" açıklamasını yaptı.

Yüz dolgusu aşıya engel mi? Uzmanından açıklama

2020 yılı boyunca tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgınında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Aşı çalışmalarının sonuçlanması ve kimi ülkelerde aşılamanın başlaması umutları artırsa da, beraberinde yepyeni iddialar getiriyor.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde Moderna ismi ile bilinen Kovid-19 mRNA aşılarının, yüzüne daha önce kozmetik amaçlı dolgu yaptıran kadınlarda alerjik reaksiyona neden olduğu iddialarına yönelik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Reşit Burak Kayan bir açıklama yaptı.

Op.Dr. Kayan, kaygıya yol açan bu iddiaya ilişkin yaptığı açıklamada ise aşının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından verilen onay raporunu incelediğini söyledi.

Raporun detaylarını paylaşan Op. Dr. Kayan, "ABD'deki çalışmalar sonucu etkinliği yüzde 94.5 olarak açıklanan mRNA aşılarının 17 Aralık tarihli raporunda, bu aşı ile ilgili çalışmaya alınan kişi sayısının 30 bin 400 olduğu görülüyor. Bu raporun sonunda aşı sonrası oluşan yan etkiler de bir tablo olarak yer alıyor.

Dolguya dair iddiaların kaynağı, çalışmaya alınan 30 bin 400 kişiden sadece 3'ünde görülen dolgu bölgesinde anlık şişme reaksiyonları. Ancak bu alerjik reaksiyonun anti-histaminik alerji ilaçları ile aynı gün içerisinde kaybolduğu da raporda belirtiliyor.

Ayrıca 3 hastada da bölgesel şişlik dışında, nefes darlığı, baygınlık, ateş gibi hiçbir ek bulguya rastlanmıyor. Bu hastaların medikal geçmişlerine bakıldığında ise 2 kişide grip aşısı oldukları sırada, bir kişide de dolgu uygulaması sonrası buna benzer bir ödem görüldüğü kaydediliyor" dedi.

REAKSİYONLARIN NEDENİ ALERJİK BÜNYE

Op.Dr. Reşit Burak Kayan, Kovid-19 aşılarının yan etkilerine dair ciddi bir bilgi kirliliği olduğuna da dikkat çekti. Kayan, "30 bin 400 kişi arasında sadece 3 kişide bu alerjik reaksiyonun görülmesi gayet olası ve doğaldır. Bu bilimsel çalışmanın bize verdiği esas sonuç ise reaksiyonların kozmetik yüz dolgularından değil, kişinin alerjik bir bünyeye sahip olmasından kaynaklandığıdır.

Bu noktada mRNA aşılarının daha alerjen olduğunu kabul ederek dolgu uygulamalarından bağımsız olarak genel alerji öyküsü olan tüm bireylerin bu aşıyı yaptırırken tam teşekküllü bir hastanede olmalarını öneririm" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!