Geri Yunanistan'da 7 aylık yasak yarın sona eriyor!

Yunanistan'da 7 aylık yasak yarın sona eriyor!

Kasım ayından beri uygulanan kısıtlamaların kademeli olarak kaldırıldığı Yunanistan'da restoran, bar ve kafeler dış mekanların hizmet vermeye başlamasının ardından, koronavirüs önlemleri kapsamında 7 aydır uygulanan sokağa çıkma ve bölgeler arası seyahat yasağının kaldırılmasına karar verildi

13 Mayıs 2021 Perşembe, 16:04 - Dünya
A
Yunanistan'da 7 aylık yasak yarın sona eriyor!

Devlet Bakanı Akis Skerços, ülkede turizm sezonunun başlayacağı 14 Mayıs'tan itibaren sokağa çıkma ve bölgeler arası seyahat yasağının kaldırılacağını duyurdu.

Restoran, kafe ve bar gibi işletmelerin çalışma saatlerinin, çalışanlarına test yaptırmak koşuluyla dış mekanlarında saat 00.15'e kadar uzatılmasının da kararlaştırıldığını belirten Skerços, adalara olan seyahatlerde ise 1 Haziran'dan itibaren belirli kuralların uygulanacağını kaydetti.

Skerços, bu kapsamda deniz ya da hava yoluyla seyahat edecek yerli ya da yabancı ziyaretçilerin en az 14 gün öncesinde iki doz aşısını yaptırmış olması veya negatif test sonucu ibraz etmesinin zorunlu olacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilere göre, Kasım 2020'den bu yana genel karantinanın uygulandığı ülkede son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı 2 bin 489 artarak 369 bin 554'e ulaştı. Ölü sayısı ise 70 artışla 11 bin 221'e yükseldi.

Yunanistan'da, yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yaklaşık 6 aydır kapalı olan restoran ve kafeler, 3 Mayıs'tan itibaren dış mekanlarda gerekli mesafe ve hijyen kurallarına uyarak yeniden hizmet vermeye başlamış, başkent Atina'da halk kısıtlamaların kaldırılmasının ardından restoran ve kafelere akın etmişti.

Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla açık alanlarında hizmet veren mekanlarda, bir masada en fazla 6 kişi oturabilecek, garsonlar maske takmak zorunda olacak ve hafta bir test yaptırmaları gerekecek. Yeme-içme mekanlarının 22.45'e kadar hizmet vereceği ülkede, sokağa çıkma yasağı 23.00-05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


13 Mayıs 2021 Perşembe, 16:04
A