Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yüksekova'da Lice gerginliği

DİYARBAKIR'ın Lice İlçesi Kayacık Köyü'ndeki Jandarma Karakolu önünde gösteri yapanlarla jandarma arasında çıkan olayda 1 kişinin ölmesi, 9 kişinin yaralanması Yüksekova'da protesto edildi. Kalabalık arasındaki bir grubun polise taş ve havai fişekle saldırması üzerine de olaylar çıktı.

Yüksekova'da Lice gerginliği

Aralarında BDP'li Belediye Başkanı Ercan Bora, Esendere Beldesi Belediye Başkanı Hurşit Alptekin, İlçe Başkanı Nail Durmaz'ın da bulunduğu yaklaşık bin kişi belediye önünde toplandı, 'Medeni Yıldırım ölümsüzdür', 'Lice halkı yanlız değil', 'Biji Serok Apo' sloganları atarak, Şemdinli kavşağına, daha sonra da basın açıklamasını yapılacağı ilçe merkezindeki Cengiz Topel Caddesi'ne kadar yürüdü.

Basın açıklamasının yapılacağı sırada kalabalık arasında bulunan ve yüzleri kapalı 10-15 kişilik bir grup, Eczaneler Sokağı'nda güvenlik önlemi alan polise taş ve havai fişek atmaya başlayınca olaylar çıktı. Polis grubu dağıtmak için tazikli su ve gözyaşartıcı bomba kullandı. Çıkan olaylar üzerine ilçe merkezindeki esnaf kepenk kapatırken, geniş güvenlik önlemlerini alındı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!