Geri Yaşlıları gençleştirecek 5 vitamin

Yaşlıları gençleştirecek 5 vitamin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, yaşlıları zinde tutan 5 vitamini açıkladı.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 15:06 - Sağlık
A
Yaşlıları gençleştirecek 5 vitamin

Her yaş döneminde beslenmemizi yeniden gözden geçirmemiz, ihtiyaçlarımıza göre uzmanlardan destek alarak planlama yapmamız gerekiyor. Bu dönemlerden en önemlileri arasında da yaşlılık geliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, yaş ilerledikçe metabolizma hızında azalma, tat alma duyusunda değişim, yağsız doku kitlesinde azalma gibi birçok fizyolojik ve metabolik değişikliklerin oluştuğunu, beslenme düzeninin de buna uygun şekilde ayarlanması gerektiğini söyledi.

Yaşlılıkta önem taşıyan başlıca 5 vitamin bulunduğunu belirten Öztürk, bunların B12 vitamini, kalsiyum ve fosfor, Omega-3 yağ asitleri, çinko ve D vitamini olduğunu bildirdi. Öztürk'ün verdiği bilgiye göre vitaminleri faydaları şöyle:
B 12 vitamini: Kalp-damar sağlığının korunması, kan hücrelerinin yapımı, zihni fonksiyonların sürdürülmesi, karaciğer hastalıklarından korunma ve sinir sistemi fonksiyonlarının sürdürülmesinde önemlidir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, balık, yumurta B12 vitamininin yer aldığı besinlerdir.

Kalsiyum ve fosfor: Kemik ve diş sağlığının korunması, kemik erimesinin önlenmesi, kasların güçlenmesi, sinir sisteminin çalışması için önemlidir. Kalsiyum ve fosfor, süt ve süt ürünleri, badem, fındık, soya fasulyesi, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tarhana, pekmez, tahin, kılçığı ile yenilebilen balıklar, kalsiyumla zenginleştirilmiş besinlerde bulunmaktadır.
Omega-3 yağ asitleri: Kalp-damar sağlığının korunmasında, şişmanlıktan korunmada, eklem iltihaplanmalarından korunmada önemlidir. Bulunduğu kaynaklar arasında, balık, balık yağı, su ürünleri, kolza, keten tohumu yağı, yeşil yapraklı sebzeler geliyor.

Çinko: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalıklara karşı direnç geliştirilmesi, unutkanlık ve bunamadan korunmada önemlidir. Yağsız kırmızı et, karaciğer, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, fındık, ceviz, muz, tam tahıllar, kuru baklagiller çinko bakımından zengin besinlerdir.

D Vitamini: Eksikliğinde birçok eklem problemleri de beraberinde gelmektedir. İleri yaşlarda kan düzeyinizdeki D vitamini kontrol edilmelidir. Güneş ışığı, balık, yumurta, sıvıyağlar, yeşil sebzeler kaynakları olarak sayılabilir.

Yaşlı insanların diyetlerini düzenlerken neler yapılması gerektiğini de anlatarak, "Sindirim güçlüklerini önlemek için öğün sayısı artırılırken, öğünlerde yenen miktar azaltılmalıdır. Böbrek yükünü azaltmak için sıvı miktarı artırılıp, tuz miktarı azaltılmalıdır. Alkol, kemik oluşum hücrelerini harap edip, kalsiyum emilimini bozduğundan dolayı tüketilmemelidir. Doğru pişirme yöntemleri öğrenilmeli ve uygulanmalıdır. K vitamininden zengin (lahanalar, marul, kıvırcık, turp, şalgam vb) gıdalar ile beslenmede çeşitlilik sağlanmalıdır. Hareket kemik kaybını önlediğinden dolayı, düzenli olarak aktivitede bulunulmalıdır. İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır. Oluşabilecek sağlık problemlerini önlemek adına zayıflıktan ve şişmanlıktan kaçınılmalıdır. Vücuda yeterli miktarda su ve sıvı alınmalıdır. Aşırı çay, kahve, gazlı içeceklerden, aşırı miktarda acıdan ve baharattan uzak durulmalıdır. Haftada 2 defa balık tüketilmeli, kurubaklagil yemeklerine önem verilmelidir. Kemik sağlığı açısından son derece önemli olan D vitaminini sağlamak adına, güneş ışınlarından uygun şekilde ve düzenli olarak yararlanılmalıdır. Çünkü D vitaminin en iyi kaynağı güneştir" dedi.

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 15:06
A