Geri Vincenzo Cerami yaşamını yitirdi

Vincenzo Cerami yaşamını yitirdi

ROBERTO Benigni'nin Oscar ödüllü ünlü filmi 'Hayat Güzeldir'in (La Vita é Bella) senaryosunu Benigni ile birlikte kaleme alan İtalyan Senarist, 73 yaşındaki Vincenzo Cerami yaşamını yitirdi

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:34 - Magazin
A
Vincenzo Cerami yaşamını yitirdi

.

İtalyan sinema-tiyatro dünyası bir değerini daha yitirdi. Uzun süreden bu yana mücadele ettiği bir hastalığa yenik düştüğü belirtilen senarist, yazar ve tiyatro oyunları yazarı Vincenzo Cerami, Roma'da hayata gözlerini yumdu. Cerami, 1997 yapımı 'Hayat Güzeldir' filminin senaryosunu Roberto Benigni'yle birlikte kaleme almıştı. 2'nci Dünya Savaşı sırasında götürüldükleri Yahudi kamplarında, bir baba ve annenin çocuğunu korumak için yaptıkları özveriyi anlatan dramatik film, 1998 yılında Cannes Film Festivali'nden büyük ödülle dönmüştü. Yine aynı film, 1999 yılında 'En İyi Senaryo'da dahil 7 dalda Oscar Ödülü'ne aday gösterilmiş, 'Yabancı Dilde En İyi Film', 'En İyi Erkek Oyuncu' ve 'En İyi Müzik' ödüllerine layık görülmüştü. Cerami'nin 1976 yılında yayımladığı, 'Un Borghese Piccolo Piccolo' adlı ilk kitabı ünlü Yönetmen Mario Monicelli tarafından beyazperdeye uyarlanmış, filmin başrolünü ise İtalyan sinema tarihinin önemli oyuncularından Alberto Sordi üstlenmişti.

Cerami, Yönetmen, Oyuncu ve Senarist 'dostu' Roberto Benigni'nin son 25 yılda imza attığı önemli filmlerini birlikte kaleme almıştı. Cerami'nin imzası, İtalyan sinemasına adını yazdırmış çok sayıda ünlü yönetmenin filmlerinde de yer buldu.

Diğer Magazin Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:34
A