Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'nin tam desteğini açıkladı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, "Türkiye, Kosova'nın Nato ve Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme yönelimine olduğu gibi diğer uluslararası örgütlere üyelik arzusuna tam destek vermektedir" dedi.

Türkiye'nin tam desteğini açıkladı

Balkan turu çerçevesinde Kosova'yı ziyaret eden Orgeneral Özel, Priştine'de Kosova Güvenlik Gücü (FSK) Bakanlığı'nı ziyaret etti.

Kosova Güvenlik Gücü Komutanı General Kadri Kastrati tarafından karşılanan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel için askeri tören düzenlendi. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Orgeneral Özel ile General Kastrati şeref kıtasını selamladı.

Orgeneral Özel ve General Kastrati daha sonra toplantıya geçti. Yapılan görüşmede TSK ile FSK arasındaki işbirliğin daha ileriye taşınmasına ilişkin konular ele alındı. Kosova Güvenlik Gücü tarafından görüşme ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Kosova'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Orgeneral Özel'in Türkiye ve TSK'nın Kosova'yı desteklemeyi sürdüreceğini belirttiği kaydedildi.

Orgenaral Özel'in, "Türkiye, Kosova'nın Nato ve Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme yönelimine olduğu gibi diğer uluslararası örgütlere üyelik arzusuna tam destek vermektedir" şeklindeki ifadesine yer verilen yazılı açıklamada, Türk Sihalı Kuvvetleri (TSK) ile Kosova Güvenlik Gücü (FSK) arasında başarıyla gelişen ilişki ve işbirliğin daha da derinleşmesi gerektiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, küresel güvenliğe etkisi olan Balkanlar'da genel güvenliğin tesisi bakımından TSK ile FSK arasındaki işbirliğin daha ileriye taşınması için kararlı olduklarını kaydettiği belirtildi. Orgeneral Özel'in, FSK'nın uluslararası barış operasyonlarında yer almasının Türkiye tarafından da destekleneceğini belirttiği vurgulandı.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Kosova ve FSK'ya her aşamada sağladığı büyük destek ve yardımlarından dolayı Türkiye ile TSK'ya teşekkürlerini ifade eden FSK Komutanı General Kadri Kastrati'nin de, Türk askerinin Kosova'da NATO'nun barış gücü KFOR bünyesinde görev yapması ile Türkiye'nin Kosova'da barış ve istikrarın tesis edilmesinde oynadığı rolün önemine değindiği belirtildi.

"TSK ile Kosova Güvenlik Gücü arasında mükemmel olan işbirliğinin, Balkanlar ve daha geniş çapta güvenliğin pekişmesine hizmet etiğine dikkat çeken General Kastrati'nin, TSK'nın, FSK'ya verdiği profesyonel destek ve yardımını takdirle karşıladıklarını ifade ettiği kaydedildi.

General Kastrati'nin Orgeneral Özel'e, Kosova Güvenlik Gücü bünyesinde toplam sayıdan yüzde 2,6'sının Kosovalı Türklerden oluştuğu, FSK içinde Türk dili kurslarının da düzenlendiğini hatırlattığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Özel ve beraberindeki heyet, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga tarafından da kabul edildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e ve beraberindeki askeri heyete bu ziyaretinde , Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan eşlik etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!