Geri Thodex'in kurucusuna soruşturma!

Thodex'in kurucusuna soruşturma!

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla yurt dışına çıktığı aktarıldı. Özer hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatıldı.

22 Nisan 2021 Perşembe, 12:03 - Güncel
A
Thodex'in kurucusuna soruşturma!

Türkiye merkezli kripto para borsalarından Thodex'in kurucusu Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla dün akşam saat 18.00'de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıktığı aktarıldı. Dün yaptığı açıklamayla işlemlere birkaç gün süreyle kapandığını duyuran borsanın kullanıcılarının savcılığa suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özer hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlattı.

Borsanın kapanmasıyla mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer'in dün saat 17.57'de İstanbul'dan yurt dışına kaçtığını öne sürdü. Kılıç, "Artık bundan sonra çok zorlu ve uzun bir süreç başlıyor. Allah herkese sabır versin" ifadelerini kullandı.

Habertürk'e de konuşan Kılıç, Özer'in Tayland'a gitmiş olabileceğini söyledi. Avukat Kılıç ayrıca Thodex'te birkaç gündür para transferi sıkıntısı yaşandığını, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını vurguladı. Oğuz Evren Kılıç, "Mağdurlar bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" bilgisini de paylaştı.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI"

Thodex'de yaklaşık 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, "Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuştu.

ÖZER, SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KAPATTI

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını kapattı.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat, ardından da dört beş gün siteyi kullanamayacakları duyuruldu.

Thodex'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımların atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır."

DOGECOIN DAĞITIMI, PORSCHE ÇEKİLİŞİ, ÜNLÜLERLE REKLAM KAMPANYASI...

Thodex, kullanıcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını vadetmiş ve kurulduğu dönem de adını duyurmuk için çekilişle Porsche marka araç vermişti.

Thodex ayrıca reklam kampanyası için ünlü isimleri de kullanmıştı. Pınar Deniz, Mine Tugay, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Sever Demirel, Özge Ulusoy, Deren Talu ve Ebru Şallı gibi 8 ünlü isim, geçtiğimiz yılın aralık ayında kırmızı elbiseleriyle Thodex için objektif karşısına geçmişti.

PORTFÖYÜNÜN YARISINDAN FAZLASI DOGECOIN

Thodex'deki işlemlerin yarısından fazlasını Space X ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın paylaşımlarıyla birlikte son dönemlerde fiyat rekoru kıran Dogecoin işlemleri oluşturuyordu.

Coinmarketcap'in verilerine göre Thodex'te yapılan işlemlerde Dogecoin yüzde 53, Tether yüzde 13, Ripple yüzde 7,4, Litecoin yüzde 3,3 ve Bitcoin ise yüzde 3 düzeyinde paya sahipti.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


22 Nisan 2021 Perşembe, 12:03
A