Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Tek sorun İslam'

Hollandalı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, İslam'ın, ekonomik krizden daha büyük bir sorun olduğunu savunuyor.

'Tek sorun İslam'

 

"Sorunun çözümü için, İslam'ın tehlikeli, totaliter ve faşist bir ideoloji olduğunun kabul edilmesi gerekir" diyen Hollandalı politikacı, ülkedeki Müslümanların Suriye'ye "cihada" gitmesini ve Türk gençlerinin "anti-Semitik" söylemlerini de "tehlike işareti" olarak değerlendirdi.

Wilders öteden beri İslam karşıtı söylemleriyle tanınıyor.

Hükümeti Hollanda'yı "mahvetmekle" suçlayan Wilders, "Sorunları halının altına süpürerek çözüme ulaşamazsınız" diyor.

'İslamsız Hollanda'

Geçen yıl hükümet ortağı olduğu Başbakan Mark Rutte'ye karşı 21 Eylül'de kapsamlı bir protesto hazırlığında olan Wilders, Hollanda'da yine manşetlere çıktı.

Wilders, Pazar günü yayımlanan kapsamlı röportajında yine İslam dinini ve Müslümanları hedef aldı.

Sağcı lider, ekonomik krizin yarattığı kaygıların Hollanda'daki diğer sorunları geriye attığını belirterek, "Ancak ülkemizin en büyük sorunu İslam'dır. Bu sorun giderek büyüyor" dedi.

Boston'da, Paris'te, Londra'da "İslam kaynaklı" saldırıların yaşandığını savunan Geert Wilders şöyle konuştu: "Ülkemizde yüzlerce cihatçının Suriye'ye gittiğini, kemiklerine işlemiş terörist becerileriyle Hollanda'ya geri döndüklerini gözlerimizle gördük. Türk gençlerin Hitler'in Yahudilere yaptıklarını öven anti-Semitik söylemlerine tanık olduk."
"İslamsız bir Hollanda için kavga etmeyi sürdüreceğiz" diyen Wilders, hükümetin "şeriat mahalleleri" ve Hollanda'daki camilere ait yatılı yurtlara el atmasına ilişkin sorular üzerine de şu görüşleri dile getirdi: "Problemleri güçlü biçimde ele alabilmek, çözüme kavuşturabilmek için, öncelikle İslam'ın tehlikeli, totaliter ve faşist bir ideoloji olduğunu ve Hollanda'da yeri olmadığını kabul etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde kararlı davranarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz."

PVV lideri, "göç ve göçmenlerle ilgili söylemleriyle topluma korku tohumları ektiği" eleştirilerine de yanıt verdi. Wilders, "Birçok politikacı bu konuda konuşamaz ama normal bir Hollandalı, Faslı gençlerin nasıl hırsızlık yaptığını, sokaklarda nasıl şiddet uyguladığını her gün görüyor. Sorunları halının altına süpürerek çözüme ulaşamazsınız" ifadelerini kullandı.

Wilders, geçen yıl hükümet ortağı olduğu Başbakan Mark Rutte'yi "Hollanda'yı mahvetmekle" suçladı. Wilders, uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle kızgın olduğu Rutte hakkındaki ağır sözlerini geri almayacağını söyledi.

(BBCTÜRKÇE)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!