Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TBMM özel gündemle toplanacak

TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin açılışının 93. yıl dönümü dolayısıyla 23 Nisan Salı günü saat 14.00'te özel gündemle toplanacak.

TBMM özel gündemle toplanacak

Genel Kurul'da, CHP'nin, yağlı tohum politikası ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi görüşüldü. Öneri üzerine söz alan CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Türkiye'de GDO'lu gıdaların sınırdan rahatlıkla geçirildiğini ve raflarda yerini aldığını öne sürdü. Şeçer, ülkede ne kadar GDO'lu ürün bulunduğunu ve tüketildiğini ilgili Bakanlıkların bile bilmediğini, bu konuda yeterli laboratuvarların da bulunmadığını ileri sürdü.


Türkiye'nin yağlı tohum ithalatına ciddi miktarda para ödediğini belirten Seçer, bu bedelin 2011 yılında 3.1, 2012 yılında 3.7 milyar dolar olduğunu kaydetti. Seçer, hükümetin bu konuda önlem alması gerektiğini söyledi.

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, tarımda bazı ürünlerdeki ithalatın neden arttığı sorusunun yanıtını ararken, ihracat rakamlarını da değerlendirmek gerektiğine işaret etti.  Kılıç, 2002 yılında 4 milyar dolarlık tarımsal ihracat yapan Türkiye'nin, şimdi 17.5 milyar dolarlık ihracat yaptığını belirtti. Yunus Kılıç, Türkiye'nin dünyadan tarımsal ürün aldığını ancak katma değeri yüksek ürünler elde edip dünyaya da sattığını dile getirdi.
CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra danışma kurulu önerisi görüşüldü. Kabul edilen öneriye göre, Genel Kurul, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin açılışının 93. yıl dönümü dolayısıyla 23 Nisan Salı günü saat 14.00'te özel gündemle toplanacak.

Genel Kurul'da, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı'nın bölümleri üzerinde görüşmeye geçildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!