Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Taşı, toprağı kömür yaptı

Rehin edilen 38 bin ton kömür, bankaları şoke etti.

Taşı, toprağı kömür yaptı

Kömür şirketi Torbapak, iflas erteleme isteyip 38 bin ton kömürü alacaklı bankalara rehin etti. 195 milyon lira borcu bulunan Torbapak'ın rehin ettiği kömürlerin içinden toprak çıkınca alacaklı bankalar dava açtı.

TÜRKİYE'nin sayılı kömür firmalarından 'Torbapak' ile alacaklı bankalar arasında ilginç bir 'kömür kavgası'nın yaşandığı ortaya çıktı. 195 milyon lira borçla iflas erteleme isteyen Torbapak, 38 bin ton kömürünü alacaklı iki bankaya rehin etti. Yargılama sürerken çarpıcı plan da ortaya çıktı. Kömür olarak gösterilen yığının gerçekte toprak olduğu anlaşıldı. Üst tabakaya kömür serpiştirilirken, alt kısmın tamamen toprak olduğu belirlendi. Şirket sahipleri hakkında ayrı bir dava açıldı.

BATIK BİR ŞİRKET

Merkezi Kocaeli Dilovası'nda bulunan ve Türkiye'nin önde gelen kömür şirketlerinden Torbapak (Torbapak Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.), içine düştüğü mali zorluğu aşamayınca mahkemeden iflas erteleme isteme kararı aldı. Şirket avukatı, ticaret mahkemesi sıfatıyla, Gebze Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Şirketin borca batık olduğu, ancak tedbir kararı verilmesi durumunda şirketin faaliyetlerini sürdürebileceği, böylelikle borçlarını ödeyebileceği belirtildi.

BORÇ 195 MİLYON LİRA

Dava dosyasına giren belgelere göre Torbapak'ın borcu 195 milyon TL seviyesinde. Mahkeme, başvurudan 20 gün sonra şirket hakkında tedbir kararı verdi. Torbapak böylece, büyük bölümü bankalardan oluşan alacaklılara karşı korunmaya alınmış oldu. Şirket hakkındaki iflas erteleme davası devam ederken, onlarca alacaklı da dosyaya müdahil oldu. Alacaklıların önemli bir bölümü, şirket hakkında verilen tedbirin kaldırılmasını, şirketin iflası yönünde karar verilmesini istedi. Alacaklılardan bir bölümü verilen tedbir kararını Yargıtay'a taşıdı ancak sonuç elde edemedi. Alacaklı avukatlarının dava dosyasına giren beyanlarının önemli bir bölümü, 'şirket sahiplerinin iyi niyetli olmadığı', 'mahkemeye sunulan bilançoların gerçeği yansıtmadığı' iddiasını içeriyor.

KÖMÜR ÇIKMADI

Torbapak sahipleri ile alacaklı avukatları arasındaki güvensizlik yaratan olaylardan biri, geçtiğimiz yıl 12 Ekim günü yapılan duruşmada ortaya çıktı. Alacaklı bankalardan birinin avukatı, şirketin Ankara Sincan'daki 38 bin ton rehinli kömürü ile ilgili çarpıcı bilgiyi mahkemede gündeme getirdi. Buna göre söz konusu kömür iki ayrı bankaya rehin edilmiş. Ancak asıl şoke edici durum, Sincan'daki depoda yapılan incelemede ortaya çıktı. Dışarıda bakıldığını kömür yığınları olduğu yerde duruyor. Ancak yapılan kısa bir incelemede, üst tabakada 40 santimetre kalınlıkta kömür olduğu, alt kısımların tamamen toprak konulduğu anlaşıldı. 38 bin ton olarak gösterilen kömürün gerçekte 1130 ton olduğu, kalan kısmın toprak olduğu belirlendi. Şirket avukatı ise, söz konusu olay ile ilgili net bilgisi olmadığını, ancak müşterilerin baskısı nedeni ile böyle bir yola başvurulmuş olabileceğini söyledi.

Patronlar istedi biz de yaptık

BANKA avukatı, duruşmada gündeme getirdiği olayla ilgili bilgi verirken, keşif sırasında kendilerine bilgi veren bir şirket personelinin aktarımlarını da paylaştı. İddiaya göre, şirket personeli, neden kömür yerine toprak koyduklarına yönelik soruya, patronlarının kendilerine 'Bankalar bizim kanımızı emiyor. Biz de bu nedenle kömürü buradan alıp yerine yandaki arsanın toprağını koyuyoruz' telkininde bulunduklarını anlattı. Olay ile ilgili açılan davalardan biri Sincan Sulh Hukuk Mahkemesi'nde sürüyor.

Ortak da iflasını istedi

TORBAPAK'ın iflas erteleme davasının son duruşması geçtiğimiz 3 Ekim'de yapıldı. Davaya müdahil olan alacaklılardan önemli bir bölümü şirketin iflasını isterken, büyük hissedarın da benzer bir istekte bulunduğu anlaşıldı. Torbapak'ın yüzde 49 hissine sahip Rus MIR Trade A.G. şirketinin avukatları da, iflas erteleme talebinin iyi niyetli olmadığını öne sürerek, şirketin iflası yönünde karar verilmesini istedi. Ortaklar arsında anlaşmazlık olduğu da anlaşıldı. Şirket hakkında süren iflas erteleme davasının bir sonraki duruşması Kasım ayında. Av. Yasemin Bal ise, Torbapak sahibi Nurettin Aslan'ın da aralarında bulunduğu üç kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!