Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Talabani'nin eski danışmanı tutuklandı

12 Eylül 1980 öncesinde Ala Rızgari örgütü içerisinde yer alan ve Saddam rejimine karşı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurduğu KYB saflarında dağlarda savaşan Xece lakaplı Hatice Yaşar, uzun yılların ardından çözüm sürecinin yarattığı atmosferin etkisiyle döndüğü Türkiye'de tutuklandı.

Talabani'nin eski danışmanı tutuklandı

PKK'dan önce Kürtler üzerinde büyük etkisi bulunan Ala Rizgari adlı örgütün dergisinin yazıişleri müdürlüğünü yapan, uzun yıllar dağlarda Saddam rejimine karşı silahlı mücadele yürüten daha sonra KYB saflarına katılarak Talabani'nin danışmanlığına kadar gelen ve halen Süleymaniye Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı belirtilen Yaşar, dün çözüm sürecinin etkisiyle memleketi Haymana'yı görmek için Ankara'ya geldi. İstanbul 3 Nolu Mahkeme tarafından hakkında yakalama kararı çıkartıldığı gerekçesiyle Yaşar Esenboğa Havalimanı'nda tutuklandı. Kararın, Yaşar'la birlikte, yaklaşık 40 kişi hakkında 2012'de verilmiş olduğu ortaya çıktı. Yaşar hakkındaki suçlama ise kararda 'silahlı örgüt üyesi olmak' şeklinde belirtildi.

 

Yaşar'ın avukatı Levent Kanat, 5 Ekim 2012 tarihinde 40-50 kişi hakkında yakalama kararı verildiğini söyledi.
Kanat, "Bir araya gelmesi mümkün olmayan bir sürü insanı doldurmuşlar. Murat Karayılan'dan Remzi Kartal'a, Mahmut Kılıç'a kadar bir sürü kişi var" dedi.   

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!