Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

SUK Cenevre 2 Konferansı'na katılmıyor

SUK üyesi Osman, "Esed sadece kimyasal silahları imha edecek diye adeta mükafatlandırılıyor. Bu şartlar altında Cenevre 2 Konferansı'na gitmek Suriye halkına hakaret olur" dedi.

SUK Cenevre 2 Konferansı'na katılmıyor

 

Suriye Ulusal Konsey (SUK) üyesi Mahmut Osman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 21 Ağustos'ta Suriye rejiminin kimyasal silah saldırısından dolayı cezalandırılması beklenirken son zamanlardaki gelişmeler nedeniyle bazı çevrelerin "adeta rejime teşekkür eder hale geldiğini" üzüntü ile müşahede ettiklerini söyledi.

Osman, "Rusya ve ABD ittifakından doğan sadece Suriye'deki kimyasal silahların imhasıdır. Sanki insanların ölmesi olağan ve normal bir şeymiş gibi algılanmaya başlandı. Beşşar Esed rejimini artık normal ve meşru olarak görmeye başladılar. Oysa Esed rejimi meşruluğunu kaybetmiştir. Halkını kimyasal silahlarla öldürmüştür. Bu unutuldu. Esed sadece kimyasal silahları imha edecek diye adeta mükafatlandırılıyor. Bu şartlar altında Cenevre 2 Konferansı'na gitmek ve rejimle bir masada oturmak Suriye halkına hakaret olur" değerlendirmesini yaptı.

"Suriye halkı rejimden kurtulmak istiyor"

Suriye halkı adına davrandıklarını dile getiren Osman, "Halkın meşru talepleri var. Halk bu rejimden kurtulmak istiyor. Bu talepler göz önüne alınmadan Esed ile aynı masaya oturmayacağız" ifadesini kullandı.

Cenevre 2 toplantısında ara bulucu olarak İran'ın isminin geçmesine de itiraz eden Osman, "İran burada ara bulucu olamaz. Çünkü İran resmen taraf olmuştur. Esed'i açıkça destekleyen ve bizi reddeden devlet nasıl olur da ara bulucu olur?" diye konuştu.

Osman, "Bu şartlar altında Cenevre 2 toplantısına gitmek halkın taleplerine sırt çevirmek manasına gelir ki bunu asla kabul etmeyiz" dedi.

Öte yandan, SUK lideri George Sabra da "Bu olayda katil cezasız bırakıldı ve kurbanlar unutuldu" diyerek,  Cenevre 2 toplantısına katılmak için şartların uygun olmadığını veSuriye hükümeti ile müzakere etmeyeceklerini bildirdi

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!