Geri Star Trek'in Kaptan Kirk'ü William Shatner uzaya gitti

Star Trek'in Kaptan Kirk'ü William Shatner uzaya gitti

Efsane Star Trek'te Kaptan Kirk'ü canlandıran Kanadalı oyuncu William Shatner, uzay şirketi Blue Origin'in New Shepard uzay aracı ile yola çıktı. 90 yaşındaki Shatner, böylece uzaya giden en yaşlı kişi oldu.

13 Ekim 2021 Çarşamba, 18:29 - Teknoloji
A
Star Trek'in Kaptan Kirk'ü William Shatner uzaya gitti

Hollywood yıldızı William Shatner, Blue Origin alt yörünge kapsülünde bir gezintiye çıkarak uzaya giden en yaşlı kişi oldu. Star Trek filmlerinde ve dizilerinde Kaptan James Kirk'ü canlandıran 90 yaşındaki oyuncu, Dünya'yı yeni bir perspektiften görmeyi dört gözle beklediğini söylemişti.

11 DAKİKA SÜRDÜ

Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos tarafından geliştirilen ve Teksas çölünden fırlatılacak olan roket sistemindeki yolculuk yaklaşık 11 dakika sürdü.

Shatner, 100 km'nin (60 mil) hemen üzerindeki maksimum irtifaya tırmanırken kısa bir "ağırlıksızlık" tecrübesi yaşadı. Ayrıca kapsülün büyük pencerelerinden Dünya'nın eğriliğini görebildi. Kanadalı yıldız, "Uzayda olmanın, yıldızlara çok daha yakın olmanın ve ağırlıksız olmanın bir gizemi var" dedi ve ekledi: "Uzay manzarası beni büyüleyecek. O küreye bakıp güzelliğini ve sağlamlığını takdir etmek istiyorum."

Diğer Teknoloji ve Bilim Haberleri için tıklayın


13 Ekim 2021 Çarşamba, 18:29
A