Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şişelere hayat veriyor

SAMSUN'da heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, cam şişelere yapıştırdığı seramik hamurunun üzerine Türkiye'deki tarihi yerlerin resmini işliyor. Eserler büyük ilgi çekiyor.

Şişelere hayat veriyor

İlkadım İlçesi'nde 50 yaşındaki heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, Türkiye'nin tarihi ve turistik yer ve eserlerini, cam şişelerin içine ve dışına yapıştırdığı seramik hamurunun üzerine işleyor. Bugüne kadar 38 bin rölyef çalışması yaptığını söyleyen Samangül, "Yerli ve yabancı turistlere gittikleri turistik bölgelerde verilebilecek seramik hediyelik eşyaların yapımını gerçekleştiriyoruz. O bölgenin özellikleri yansıtan seramik eserleri hazırlıyoruz. Turizmin gelişmesi ve bölgenin tanıtımına da bir nevi katkıda bulunmuş oluyoruz" dedi.

30 yıldır bu işi yaptığını belirten Samangül, "İki yıl önce Mardin'de verilen kursta 17 kişiye bu yaptığım sanatı öğrettim. Elimden geldiğince öğrenci yetiştiriyorum. Öğrencilerim şimdi kendilerine atölyeler açtılar. Şimdi hedefim yapıtğım eserlerin yer alacağı bir sergi açmak" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!