Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şınav çeken de oldu ödülünü reddeden de

Bu yıl Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nce 85'incisi yapılacak Oscar töreni için heyecanlı bekleyiş devam ederken, Oscar ödül töreninin 85 yıllık uzun tarihi birçok unutulmaz ana sahne oldu.

Şınav çeken de oldu ödülünü reddeden de

Sinema dünyasının en prestijli ödülü olarak görülen Oscar'da "City Slickers" filmiyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü kazanan Jack Palance'ın sahnede şınav çekmesi, Liz Taylor'ın ismi anons edildiğinde Robert Opel adlı kişinin çıplak bir şekilde sahneye çıkması, "Baba-Godfather" filmiyle 1973'te "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ını kazanan Marlon Brando'nun ismi okunduğunda sahneye kızılderili bir genç kızın çıkarak Brando'nun Oscar ödülünü reddettiğini duyurması akıllarda kalan kareler arasında.
1992 yılındaki törende, aktör Jack Palance, "City Slickers" filmiyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı ve o dönem 73 yaşında olan aktör sahnede aniden şınav çekmeye başladı.

Önce ödülü ahlaksızca buldu sonra...

Ünlü aktör Dustin Hoffman ''Geceyarısı Kovboyu'' filmiyle 1969'da, ve ''Lenny'' filmiyle 1974'te aday gösterildiği törenlere katılmayı reddetmekle kalmadı, aynı zamanda bir televizyon muhabirine "Ödülleri terbiyesiz, ahlaksız, kirli ve abartılı buluyorum. Güzellik yarışmalarından hiç farkı yok" ifadelerini kullandığı belirtildi. Ancak Hoffman, 5 yıl sonra ''Kramer Kramer'a Karşı''daki rolüyle kazandığı ''En İyi Yardımcı Aktör Ödülü''nü almak için sahneye çıkarak  "Doğum kontrolü yapmadıkları için anneme ve babama teşekkür ederim" dedi.

David Niven'ın sunuculuk yaptığı 1974'teki Oscar töreninde tam Liz Taylor'ın ismi anons edildiğinde Robert Opel adlı kişi çıplak bir şekilde sahneye geldi. Sunucu Niven, hiçbir tepkide bulunmadan, gayet sakin bir şekilde davetsiz misafirine esprili bir yanıt vererek konuşmasına geri döndü.

''Baba-Godfather" filmiyle 1973'te "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Oscar ödülü kazanan Marlon Brando'nun ismi okunduğunda sahneye beklenmedik bir konuk çıktı. "Sacheen Littlefeather" isimli kızılderili genç kız, Brando'nun Oscar ödülünü reddettiğini tüm dünyaya ilan etti ve aktörün ''sinema endüstrisinin Amerikalı yerlilerin sorunlarına duyarsız kaldığı gerekçesiyle ödülü kabul etmediği'' yönündeki mesajını tüm dünyaya ilan etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!