Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sigara, mesane kanseri riskini artırıyor

Medical Park Tokat Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Kenan Yalçın, mesane kanseri tanısı almış hastaların yarısının sigara içenler olduğunu söyledi.

Sigara, mesane kanseri riskini artırıyor

İnsan sağlığını her yönden tehdit eden sigaranın sağlığımıza verdiği zararlardan biri de mesane (idrar kesesi) kanseri olduğunu ifade eden Yalçın, mesane kanseri olan hastaların çoğunun sigara içicisi olduğunu bilinmekte olduğunu söyledi. Yalçın, mesane kanseri tanısı almış hastaların yarısı maalesef sigara içmekte olduğunu ifade ederek, "Öncelikle kesinliği kanıtlanmış olan sigaradan uzak durarak mesane kanserini önlenebilmektedir. Mesane kanseri tanısı konulan ve tedavi edilen hastalarda dahi sigara içiciliğinin bırakılması kanserin tekrarlamaması açısından oldukça önemlidir. Sadece sigara içmek değil sigara içilen bir ortamda sigara dumanını solumak dahi sakıncalıdır bu nedenle sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır" dedi.

Mesane kanseri önlem alınmazsa öldürücü olabilen bir hastalık olduğunu ifade eden Yalçın, mesane kanserinin bilinen en önemli belirtisinin kanlı idrar olduğunu belirterek, "İdrardan gelen kan genellikle pıhtılı ve ağrısızdır. İdrarından kan gelen bir hastanın kesinlikle gecikmeden doktoruna başvurması gerekmektedir. Mesane kanserinin en sık ve en önemli bulgusu idrarda görülen kandır. Özellikle de sigara kullananlarda kesinlikle ihmal edilmemeli ve üroloji hekimine başvurulmalıdır. Çünkü hastada mesane kanseri olsa dahi kanseri erken evrede saptanan hastaların başarılı bir tedavi ile hastalıktan tümüyle kurtulabileceğini unutmamalıyız. Tüm kanserlerde olduğu gibi mesane kanserinde de erken tanı hayat kurtarıcıdır" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!