Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Serin havada sabaha kadar ibadet

Kutsal topraklardaki müslümanlar daha çok gece ibadet etmeyi tercih ediyor.

Serin havada sabaha kadar ibadet


Hac farizasını yerine getirmek için Mekke'ye akın eden Müslümanlar, bölgedeki sıcak havadan etkilenmemek için daha çok havaların serin olduğu saatlerde ibadet etmeyi tercih ediyor.

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bugünlerde, kutsal topraklara akın eden Müslümanlar, umre ve tavaflarının ardından ibadet ederek, vakitlerini değerlendirmeye çalışıyor.

Hacı adayları, sıcaklığının gün içinde 40 derece civarında seyrettiği "Mübarek Belde"de, daha çok havanın serinlediği ikindi namazından sonra Kabe'ye akın etmeye başlıyor.

Güneş battıktan sonra sıcaklığın 25 dereceye kadar düşmesi dolayısıyla özellikle akşam saatlerinde tavaf alanı dolup, taşıyor. Yaşanan yoğunluk nedeniyle hacı adayları, bu saatlerde tavaflarını yaklaşık bir buçuk, 2 saatte ancak tamamlayabiliyor.

Kabe-i Muazzama'da akşam ve yatsı namazlarını cemaatle eda eden hacı adayları, gece yarısından sonra "Teheccüd namazları"nı kıldıktan sonra, Kur'an-ı Kerim okuyup, fecre kadar ibadet ve tavafla vaktini geçiriyor.

Sabah namazını kıldıktan sonra Mescid-i Haram'dan ayrılan çoğu hacı adayı, dinlenmek üzere kalabalık kafileler halinde otellere dönüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!