Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Seçim hazırlıkları tamam

Azerbaycan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik son hazırlıklar da tamamlandı.

Seçim hazırlıkları tamam

Merkez Seçim Komisyonu, yarın gerçekleştirilecek seçimler öncesinde hazırlıklara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mezahir Penahov, 5 milyon 145 bin kişiden fazla seçmenin, 5 bin 492 seçim merkezinde oy kullanacağını bildirdi. Penahov, "Seçimlerin uluslararası standartlara uygun olarak şeffaf geçirilmesi sağlanacak. Her seçim noktasına yaklaşık 10 gözlemci düşüyor. Seçimlere katılan tüm çalışanlara üst düzey eğitimler verildi" dedi.

KUTSAL TOPRAKLARDA OLANLAR İÇİN SEÇİM MERKEZLERİ OLUŞTURULDU

Gözlemcilerin genel sayısının 52 bin olduğunu söyleyen Penahov, uluslararası gözlemcilerin sayısının yaklaşık bin 400 olduğunu belirtti. Penahov, "Seçmen listesinde olmayan vatandaşları endişe etmemeye çağırıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde ideal seçmen listesi yoktur. İsmi seçmen listesinde olmayan kişiler, yetkililere kimlik belgesini göstererek, ek seçmen listesine dahil edilebilecek. İlk defa olarak yürüme engelli seçmenler için uygun şartlar oluşturuldu. Ayrıca, ilk defa olarak hac ziyaretinde olanlar için seçim merkezleri oluşturduk. Orada seçmenlerimiz rahatça oy kullanabilecek. Bu, Suudi Arabistan içinde da ilk böyle bir deneyim olacak" dedi.

ALİYEV ÖNDE

Kamuoyu yoklamalarında Aliyev'in önde gözüktüğü 10 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 5 milyon 145 bin seçmen oy kullanacak. Seçim, 50'ye yakın uluslararası kuruluş ve bin 300 gözlemci ile takip edilecek.

Oy verme işlemi yerel saatle 08:00'da başlayıp, 19:00'da sona erecek. Seçmenlerin sol el baş parmaklarına gözle görülmeyen mürekkep sürülecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!