Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sahte pasaport ile dolandırıcılık

Dolandırıcıların son numarası yurt dışından getirilen cep telefonları...

Sahte pasaport ile dolandırıcılık

Yurt dışından gelen cep telefonlarını kayıt ettirtmek isteyen vatandaşları dolandıranlar ellerinde telefon kaydettirmeye uygun pasaport olduğunu belirtip 150 TL'ye varan ücret talep ediyorlar. Türkiye'ye geçici olarak gelen turistlerin pasaportlarını kullanıyorlar ya da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) eksik evrak gönderiyorlar. Turist Türkiye'den çıkış yapana ve BTK'ya gönderilen evrakların eksik olduğu anlaşılıncaya kadar sorgulandığında cihaz geçici kayıt altında gözüküyor.

VATANDAŞLAR MAĞDUR OLUYOR
Pasaport kayıtları internette bir sektörü ortaya çıkardı. "Pasaporta telefon kayıt hakkım satılıktır" ilanları ile internete av peşinde olan kötü niyetli kişiler yurt dışından telefon getiren vatandaşları ağına düşürdü. Paralar verilip telefonlar kayıt ettiriliyor fakat kayıt pek fazla sürmüyor. Belli bir süre sonra telefonlar tekrar kapanıyor.

İşte Şikayetvar.com'da yer alan konuyla ilgili şikayetlerden bazılar şöyle:


-İnternet aracılığıyla pasaport kaydını yaptırdığım cihaz kayıt dışı kaldı. Telefonu pasaport kaydı ile kayıt altına aldıklarını söyleyen kişilere tekrar ulaşamıyorum. Bu işlem için 150 TL almışlardı.

-İnternetten cep telefonu ve pasaport kaydı satın aldım. Ama yaptığı kayıt sahte imiş. Cihaz şu an kapalı. Üyeliğini de silmiş. İnternet üzerinden milleti yanıltmaya devam ediyorlar.

-Yaklaşık 1 sene önce aldığım yurtdışı telefon için internet üzerinden pasaport kaydı yaptırdım. Daha sonra sorun çıktı Tekrar ücret ödeyerek tekrar kayıt yaptırdım. 3 ay sonra tekrar mesaj geldi. Şimdi 3 ay aradan sonra 4'ncu kez kayıt yaptırın mesajı geldi. Bu site yanlış kayıt mi yapıyor. 3 ayda bir bununla uğraşmak istemiyorum.

-İnternette pasaporta telefonumu kayıt edeceğini söyledi.Bende kesin bir daha kapanmayacak değil mi imei kopyalama olup sonra kapanmasın dedim. Yok yok kesinlikle kapanmaz dedi. Para ödedim. Hem telefonum kapalı hem param gitti.

NASIL DOLANDIRIYORLAR?
Yurt dışından gelen cihazların sorunsuz bir şekilde çalışması için kayıt altına alınmaları gerekiyor. İlk olarak dolandırıcılar Türkiye'ye geçici süre gelen turistlerin pasaportlarına kayıt yaptırıyorlar. Turistlerin Türkiye'den çıkış yapmaları durumunda kayıt otomatik olarak sistemden düşüyor ve telefonlara "Cihazınız kayıt dışıdır" mesajı geliyor.

İKİNCİ YÖNTEM
İkinci bir yöntem ise, dolandırıcılar kayıt için evrakları gönderirken eksik evrak yolluyorlar. Bu evraklar BTK'ya ulaşıp, eksik evrak olduğu anlaşılıncaya kadar sorgulandığında cihaz geçici kayıt altında gözüküyor. Eksik evrak veya imza uyuşmazlığı anlaşılınca tabi tekrar kayıttan düşürülüyor. GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezleri tarafından alınan kayıtlar elektronik ortamda ve belge olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na iletiliyor. Elektronik kimlik bilgisinde sorun bulunmayan bütün başvurular, kişilerin mağdur olmamasını teminen eş zamanlı olarak Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne (MCKS) aktarılıyor. Daha sonra yapılan incelemede belgelerinde eksiklik ya da yanlışlık olan cihazlara ait IMEI numaraları tekrar kayıt dışına çıkarılıyor

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!