Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya, Ay'a hayvan gönderecek

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Ay'a hayvan göndermek için Vozvrat-MKA-L adlı yeni nesil uzay aracı geliştirilmesi yönünde talimat verdi.

Rusya, Ay'a hayvan gönderecek

Rusya'da düzenlenen kamu ihalelerinin yayınlandığı resmi internet sitesine göre Roscosmos, bir araştırma kapsamında Ay'a hayvan göndermek için uzay aracı geliştirecek.

Araştırma kapsamında, gezegenler arası uçuşun oluşturduğu faktörlerin canlı organizmalar üzerindeki ortak etkisine yönelik tıbbi ve biyolojik incelemeler yapılacak.

15 Kasım 2022'ye kadar ön çalışmaları tamamlaması beklenen uzmanların 2023 sonuna kadar cihazın tasarımını oluşturması planlanıyor.

Daha önce Roscosmos'un planlarında sadece Vozvrat-MKA ve Bion-M adlı biyolojik uydular bulunuyordu. İlk uydunun 2025'ten sonra 200 bin kilometre irtifaya, ikincisinin ise 2023'te 800 kilometre irtifaya fırlatılması öngörülüyordu.

Rusya Bilimler Akademisi Biyomedikal Problemler Enstitüsü Bilim Direktörü Yardımcısı Vladimir Suçev, geçen yıl verdiği demeçte, 20 farenin Vozvrat-MKA uzay aracının yolcuları olacağını söylemişti. Bion-M uzay aracı ise fare, sürüngen, böcek, bitki ve mikroorganizmalar gibi birçok canlıyı uzaya taşıyacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!