Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Prof. Dr. Müftüoğlu: Koronavirüse erkekler daha çok yakalanıyor

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "Koronavirüsün erkeklerde daha ağır seyrettiği, daha uzun sürdüğü ve daha çok can kaybına yol açtığı ortak bir kanaat. Ayrıca hastalığın uzamış şekli kabul edilen 'Long COVID-19'a da erkeklerde daha sık rastlandığı anlaşılıyor" dedi.

Prof. Dr. Müftüoğlu: Koronavirüse erkekler daha çok yakalanıyor

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, erkeklerin yeni tip koronavirüse daha çok yakalandığını ve hastalığın uzamış hali olarak kabul edilen 'Long Covid-19'a da erkeklerde daha sık rastlandığını yazdı. 

Müftüoğlu, "Pandemiden erkekler neden daha çok etkilendi" başlıklı yazısında, "Pandemiden kadınlara oranla erkeklerin daha çok etkilendiği kesin. Sadece saha gözlemleri değil, istatistiksel veriler de bu bilgiyi doğruluyor" ifadelerini kullandı.

"Rakamlara bakılırsa bu hastalığa erkekler daha çok yakalanıyor. Hastalığın erkeklerde daha ağır seyrettiği, daha uzun sürdüğü ve daha çok can kaybına yol açtığı da ortak bir kanaat. Ayrıca hastalığın uzamış şekli kabul edilen 'Long COVID-19'a da erkeklerde daha sık rastlandığı anlaşılıyor. Erkekleri fena halde korkutan bu olumsuz gelişmelerin nedenleri hakkında ise elimizde kesin bir veri yok. Muhtemel bazı faktörlerden söz ediliyor" değerlendirmesini yapan Müftüoğlu, yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Kovid-19'da erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek risk taşımalarının farklı nedenleri var. Birincisi, bağışıklık sisteminin kadınlarda erkeklerden daha güçlü olması. Uzmanlar bu farklılığı östrojen hormonuna ve kadınların bağışıklıkla ilgili genleri içeren iki X kromozomunu birlikte taşımalarına bağlıyorlar. Ayrıca kadınların hijyenik kurallara erkeklere oranla daha çok riayet etmeleri ve genelde de sağlıklarına daha çok özen göstermeleri önemli faktörler olmalı. Diğer taraftan, hastalığın seyrini ağırlaştıran ve ölüm olasılığını arttıran diyabet, hipertansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklara erkeklerde daha sık rastlanması da önemli bir belirleyici. Bana sorarsanız, erkeklerin maske takma ve sosyal mesafeye uyma gibi koruyucu önlemlere uyum göstermede kadınlara oranla daha dikkatsiz ve rahat davranmaları da etkili bir faktör olabilir." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!