Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

PKK müzesi inşaatı durduruldu

Genel Kurmay Başkanlığının açıklaması Mardin'de ortaya çıkan PKK mezarlığının inşaatı durduruldu.

PKK müzesi inşaatı durduruldu

Mardin'in Savur İlçesine bağlı Yazır ve Taşlık Köylerinde 21 yıl önce öldürülen 33 PKK'lı için MEYA-DER tarafından Dr.Hamza adı ile yaptırılan müzenin yapımı durduruldu.

Yazır Köyü sakinlerinin verdiği bilgilere göre 1992 yılında askerler tarafından düzenlenen operasyonla Yazır Köyünde 18, Taşlık Köyünde ise 15 olmak üzere 33 PKK'lı öldürüldü.

Yazır Köyünde 18 PKK'lının öldürüldüğü mağara üzerindeki harabe evin onarımına bir hafta önce başlandı. MAYA-DER yetkilileri tarafından evin onarımı yapılan evin etrafına duvar örüldü. Evin etrafını tel örgülerle çekmek için demir çitlerin de döşediği duvarı inşa eden işçiler gelen talimat doğrultusunda 3 gün önce durdurdu. 

KÖYLÜLER YARDIMCI OLDU

Operasyonun yapıldığı evin komşusu olan Ayşan Ataç Kürtçe yaptığı konuşmasında köyde 21 yıl büyük bir askeri operasyon sonucunda hayatını kaybeden PKK'lıların öldürüldüğü yerde bir ziyaret yapmak için çalışmaların yapıldığını ancak bunun 3 gün önce durdurulduğunu söyledi.

Osman Aytaç da çalışmanın MAYA-DER ve bir grup BDP'li tarafından yapıldığını evin müze değil ziyaret yeri haline getirilmek için çalışıldığını ifade etti. İnşaatta köylülerin çalışmadığını ancak yardımcı olduklarını anlatan Aytaç evin inşaatının 3 gündür durduğunu ancak niçin durduğunu bilmediğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!