Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Piyasalara merkez desteği

Piyasalarda yükselişler Asya genelinde devam ederken bu yükselişler merkez bankaları tarafında destekleniyor.

Piyasalara merkez desteği

Piyasalarda merkez bankaları etkileri yeni günde de takip ediliyor. Güney Korda sabah saatlerinde sürpriz bir şekilde açıklanan faiz indiriminde Japonya'nın politikalarının etkili olduğu kaydediliyor. Tüm dünya ekonomilerinde büyümenin öne çıktığı görülürken merkezlerinde bu süreçte destek veriyor.


Yeni günde Güney Kore'den gelen faiz kararı sonrasında Asya piyasaları genelinde yükseliş gözleniyor.

Dün ABD kapanışlarında gidildiğinde iyimser havanın devam ettiği gözlendi. Bu iyimserliğin ne kadar süreci sorgulanmaya başlarken üst üste 5'inici günde artı kapanan S&P 500 ile Dow taraf daha yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklentisi dile getiriliyor.

Dün New York  Fed'den gelen açıklamalarda hisse senedinde getirilerin 2018'e kadar devam etmesi beklentisi dile getirildi. Bu yukarı yönlü harekete gerekçe olarak ise düşük faizler ve düşük maliyetler gösteriliyor. S&P 500'de yıl sonuna kadar yüzde 25-30'luk getiri beklentisi de raporlarda öne çıkıyor.

ABD'de New York borsasında endeksler günü artışla tamamladı. Dow Jones Endeksi kapanışta bir önceki güne göre 48,92 puan veya yüzde 0,32 artışla 15.105,12 puandan günü tamamlarken, Nasdaq 16,64 puan veya yüzde 0,49 artışla 3.413,27 puana, S&P 500 6,73 puan veya yüzde 0,41 artışla 1.632,69 puana geldi.
ABD vadelileri tarafında sabah saatlerinde yatay ve karışık seyir hakim.

Günün önemli haberlerinde biri de İtalya'nın eski başbakanı Berlusconi'nin vergi kaçakçılı nedeniyle yapılan mahkemede temyiz mahkemesinde 4 yıllık cezasının onanması oldu. Gelen haberlerde dikkat çeken noktalarda biri de Berlusconi siyasete girdiği 1994'ten bu günden bu yanan avukatlarına 400 milyon euro harcadığı belirtildi.

Avrupa tarafında Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, Avrupa ülkelerinin genç işsizliğiile mücadele için reform çabalarını gevşetmemeleri ve teşvik paketlerine başvurmamaları gerektiğini, bunların sürdürülebilir istihdam sağlamayacağını söyledi. Weidman, tasarruf tedbirlerinden geri adım atmanın genç insanların uzun vadeli görünüm için ihtiyaç duydukları bir çözüm olmadığını vurguladı.

Avrupa borsalarının yeni güne yükselişle başlamaları bekleniyor. Analistler, yatırımcıların düşük işlem hacmi ile de olsa piyasalarda daha yukarı seviyeleri test etmeye çalışacaklarını öngörüyorlar.City Index, FTSE 100'ün 12, Dax'ın 22 ve Cac-40'ın 14 puan artıda açılacağını tahmin ediyor. Analistler, Almanya'dan dün gelen pozitif sanayi üretim ve fabrika siparişleri verilerinin Avrupa piyasalarındaki yukarı hareketi haklı gösterdiğini vurguluyorlar.

Euro Bölgesi'nin güçlü ekonomilerinden Almanya'da fabrika siparişlerindeki pozitif yükseliş sonrasında dün mart ayı sanayi üretimi aylık %1.2 yükselerek beklentilerin üzerinde açıklandı. İnşaat sektöründe üretim mart'ta aylık %3.1 düşüş göstermesine rağmen imalat sanayi üretimi %1.4 yükseliş gösterdi. Sanayi üretimine yatırım mallarının olumlu etkisi gözlemlenirken mevsimsel şartlar nedeniyle inşaat zayıf kaldı. Veri sonrası 1.3145 seviyesine kadar paritede ani yükseliş yaşandı. Fitch, Letonya bankacılık sektörünün risklerinin Güney Kıbrıs'taki gelişmeler sonrasına artmasına dikkat çekerken gün içerisinde İspanya verisi takip edilecek. Paritede 1.3220 direnci önemli olurken sabah saatlerinde parite 1.3150 seviyesinde.

Sanayi üretim verisi sonrası dolar TL yukarı yönlü tepki 1.7980 seviyelerine kadar devam etti. Sabah saatlerinde bakıldığında kur 1.7900'da.

Emtia tarafında ise altın1473 dolar olurken, euro TL 2.3568 seviyesinde. Sepet kur ise 2.0731'de. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!