Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Petrol ithalatının 35 milyar doları..."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin yıllık 60 milyar dolar olan petrol ve petrol ürünleri ithalatının 35 milyar dolarını ulaşımda kullandığını belirterek, ''Hızlı tren gibi toplu taşıma araçlarının kullanılması, ülkemizin bu ithalata ödediği bedelin düşmesine de yarayacaktır'' dedi.

''Petrol ithalatının 35 milyar doları...''


 

Bakan Yıldız, Kayseri İl Özel İdare Toplantı Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, bir soru üzerine 'Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Afganistan'da ortaklarıyla beraber iki blokta petrol arama ve üretme çalışmaları yapacağını belirterek, ''TPAO'nun Afganistan'da petrol üretecek olmasını önemsiyoruz. Bu konudaki protokol imzalandı. Bu protokol, Afganistan'ın da siyasi istikrara kavuşması anlamında önem taşıyor. Bu anlaşma, ülkemiz için önemli olduğu kadar Afganistan için de önemli. Hayırlı uğurlu olsun'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ulaşımda toplu taşıma araçlarının kullanılması önerisini desteklediğini ifade eden Bakan Yıldız, ''Türkiye olarak yıllık 60 milyar dolarlık petrol ve petrol ürünleri ithalatımız var. Bu rakamın 35 milyar doları ise ulaşımda kullanılıyor. Hızlı tren gibi toplu taşıma araçlarının kullanılması sayesinde bu ithalat rakımımız da düşecektir. Hızlı trenin ucuz yolcu taşıma gibi bir yönü de var. Belki de ileride hızlı trenleri daha çok tercih edip, uçağa bu kadar çok binmeyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız, Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur'un istifası ile ilgili bir soru üzerine ise, ''Sayın Recep Mamur ve ekibi çok güzel işler yaptılar. Bu başarılarını ve hizmetlerini takdirle karşılıyoruz. Ben bu istifayı kısa süreli bir ara verme olarak değerlendiriyorum. İnşallah Olağanüstü Genel Kurul'da tekrar göreve gelirler ve bıraktıkları yerden çalışmalarına devam ederler'' yanıtını verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!